20-stopniowe temperatury do końca października? To wielce prawdopodobne

Hits: 5666

W tym roku udało się już osiągnąć rekordową liczbę ciepłych dni. To jednak nie koniec, bo sugeruje się, że temperatury powyżej 20 stopni utrzymają się nawet do końca października.

Rok 2018 dzieli rekordową liczbę 116 ciepłych dni z rokiem 2003. Przed nami jednak jeszcze niejeden ciepły dzień, a więc rekord ten z pewnością zostanie pobity. Jak już wcześniej informowaliśmy, na wtorek spodziewane są nawet 30-stopniowe upały. Weerplaza spodziewa się jeszcze co najmniej pięciu ciepłych dni (powyżej 25 stopni).

Pierwszy dzień z temperaturą powyżej 25 stopni zanotowano 19 kwietnia. 30 maja w Holandii miał miejsce pierwszy tropikalny dzień, a słupki rtęci wskazały powyżej 30 stopni.

“Patrząc na De Bilt, temperatury powyżej 20 stopni są możliwe nawet do końca października. Istnieje szansa na to, że pogoda mocno zmieni się w październiku, ale na razie nic na to nie wskazuje. Zakładamy więc, że będziemy mieć do czynienia z kilkoma dniami powyżej 20 stopni.”

Mimo, że rok 2018 jest rekordowy pod wieloma względami, nie udało się osiągnąć rekordowej liczby tropikalnych dni. Póki co najwięcej było ich w 1976 roku, kiedy w De Bilt odnotowano 30 stopni aż czternaście razy. W tym roku miało to miejsce tylko dziesięć razy.

MR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *