Bp Piotr Libera przeprasza za pedofilię wśród księży. “Skala skrzywdzonych jest ogromna”

Hits: 29

– Nie uchylamy się od odpowiedzialności za popełnione przestępstwa – zapewnił bp płocki Piotr Libera. Duchowny powiedział że będzie mocno stawał po stronie ofiar księży, którzy “sprzeniewierzyli się swemu powołaniu”. Egzekwowanie zasady “zero tolerancji wobec zachować pedofilnych” było i jest nadal moim priorytetem .

W diecezji płockiej w ciągu ostatnich 11 lat za nadużycia seksualne wobec nieletnich oskarżono 9 duchownych. Żaden z nich nie pracuje z dziećmi i młodzieżą, część z duchownych została usunięta ze stanu duchownego

– Dla mnie liczą się nie tyle procedury, ile konkretne osoby, przede wszystkim zaś ofiary przestępstw. Ich dobro stawiamy na pierwszym miejscu. Skala krzywd jest ogromna, to rany osobowości, z którymi ofiary będą musiały żyć latami – uznał bp płocki.

Bp Libera zaznaczył, że odczuwa “zażenowanie i wstyd”. – Ale konsekwentnie idziemy drogą oczyszczenia i prawdy, chcemy zmiany świadomości, dlatego bez lęku nazywamy rzeczy po imieniu. Chodzi nam o budowanie Kościoła, w którym nie ma zła “zamiatanego pod dywan”, zła, które się bezkarnie panoszy. Chcemy z determinacją trzymać się drogi, na której jest potępienie dla sprawców i pomoc dla ofiar – zadeklarował.

 

1 thought on “Bp Piotr Libera przeprasza za pedofilię wśród księży. “Skala skrzywdzonych jest ogromna”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *