Ciekawostka – 3 znane filmy, które nakręcono w Rotterdamie

Hits: 20

Holenderską stolicą filmową jest zdecydowanie Amsterdam, jednak także inne miasto w kraju może pochwalić się stałą współpracą z branżą. Jako doskonałe filmowe tło z powodzeniem sprawdza się także Rotterdam, gdzie został nakręcony niejeden znany obraz. Oto lista 3 międzynarodowych hitów, do których zdjęcia częściowo odbywały się w Rotterdamie.

Jackie Chan to aktor, który słynie ze swoich niezwykłych umiejętności kaskaderskich i efektownych scen walki. Niektóre z jego popisów na stałe zapisały się na kartach historii kina. Jednym z nich był niezwykle widowiskowy i niemal przeczący prawom grawitacji „ślizg” po przeszklonej fasadzie budynku.

Scena ta w wykonaniu utalentowanego Jackie’go Chana znalazła się w filmie zatytułowanym „Zgadnij, kim jestem?” Obraz został nakręcony w 1998, a część jego zdjęć – w tym wspomniany właśnie zjazd – miała miejsce w Rotterdamie. Główną gwiazdą tej sceny był znany w Rotterdamie biurowiec Willemswerf zlokalizowany przy Boompjes.

Słynną ucieczkę po budynku można obejrzeć na portalu YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=ticE-Eg7I8o

Zwycięzca Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny” w 1998 roku – holenderki film o tytule „Charakter” – niemal w całości został nakręcony na ulicach Rotterdamu.

Na czas zdjęć wybrane lokalizacje miasta zostały wystylizowane na lata 20 i 30 XX wieku, by wiernie oddać realia epoki, w której osadzona została historia z „Charakteru.”

Film stanowi adaptację książki Ferdinanda Bordewijka pod tym samym tytułem. Cała opowieść, zarówno filmowa, jak i książkowa stanowi niezwykle dokładną analizę psychologiczną bohaterów i odkrywa wiele prawd o kondycji człowieka.

Co ciekawe, kilka scen do filmu zostało nakręconych także w Polsce, a dokładniej we Wrocławiu. Epizodyczną rolę odegrał tam także legnicki aktor Janusz Chabior.

Kolejny hit, który zdobył uznanie na świecie i również został nakręcony w Rotterdamie to „Czarna księga”. Reżyserem tego wojennego dramatu z 2006 roku jest chyba najbardziej znany filmowy twórca z Holandii – Paul Verhoeven.

Film opowiada o młodej Żydówce (grana przez równie znaną Carice van Houten), który zdecydowała się włączyć w szeregi holenderskiego ruchu oporu i stanowi odważną opowieść o mrocznych kartach historii. Sceny do „Zwartboek” nakręcono m. in. w starej stoczni RDM przy Heijplaat w Rotterdamie.

JS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *