Księża zobaczyli “Kler” Smarzowskiego. I zaczęli wymieniać nazwiska kolegów po fachu

Hits: 38

Wojciech Smarzowski zdradził, że w trakcie produkcji zaprosił duchownych do obejrzenia niegotowej wersji “Kleru”. – Wszystkie postacie są fikcyjne, ale księża, którzy obejrzeli go na wstępnym etapie montażu, pokazywali palcem i mówili konkretne nazwisko – opowiedział na antenie radia TOK FM reżyser. Dodał, że taka reakcja go zaskoczyła.

Smarzowski wspominał, jak wyglądała praca z konsultantami. Tłumaczył, że zgłaszali się do niego księża, którzy czuli, że Kościół w obecnej formie wymaga naprawy. Uwierało ich to, że swoimi twarzami firmowali jego złe zachowanie.

Podczas rozmowy Smarzowski zdradził też, jaką nazwę miał pierwotnie nosić jego obraz.

– Początkowo ten film miał się nazywać “Głęboka taca”, ponieważ też przeszkadza mi to, że system finansowy Kościoła jest nieprzejrzysty, że jest finansowany również z moich podatków. Ale jak zaczęliśmy pracę nad scenariuszem, to szybko ten akcent w kierunku pedofilii okazał się najmocniejszy, co jest oczywiste – wyjaśniał twórca.

Smarzowski przyznał, że liczy na to, iż księża będą normalnie sądzeni za pedofilię, a nie tak jak dotychczas przerzucani z parafii do parafii.

Smarzowski bał się zemsty Kościoła
Przypomnijmy, że w uroczystym pokazie “Kleru” wziął udział senator Grzegorz Napieralski, były kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej na prezydenta. Polityk powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską, że zna osoby odpowiedzialne za koprodukcję. Nadmienił, że każda ze scen w filmie była oceniana przez sztab prawników.

– Naprawdę bano się, że kościelna machina ruszy z pozwami – relacjonował, opierając się na swoich rozmowach z koproducentami “Kleru”. – Twórcy byli bardzo ostrożni – przekonywał.

Wyznał też, że ogromnym problemem było znalezienie pieniędzy na sfinansowanie obrazu. – Nikt nie chciał się tego dotknąć. Każdy się bał tematu. Ale tabu przerwano – przybliżał portalowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *