Polska służba ma rewolucyjny system inwigilacji. Na celowniku komórki i komputery

Hits: 23

CBA kupiło najdroższy system do inwigilacji telefonów i komputerów w historii. Kosztował 33 miliony złotych. TVN24 podaje, że umożliwia przeglądanie sieci bez współpracy z operatorami i zakładanie podsłuchu bez zgody sądu. Czy nasze wirtualne życie będzie teraz w całości monitorowane przez tajne służby?

Co zastanawiające, pieniądze za zakup systemu pochodzą z funduszu, z którego państwo miało… wspomagać ofiary przestępstw. Najwyższa Izba Kontroli już teraz ocenia, że w ten sposób CBA i minister sprawiedliwości złamali prawo, bo służby specjalne mogą być dotowane jedynie z budżetu państwa, a nie dotacji. Kontrowersje wokół sfinansowania systemu to tylko wierzchołek góry lodowej.

Zakupiona technologia pozwala analizować dane z telefonów komórkowych i łamać kody aplikacji szyfrujących. Ba, potrafi na też przewidzieć, gdzie i kiedy spotkają się członkowie inwigilowanej grupy. System ma ogromne i różnorodne możliwości. – W skrócie mówiąc, nie jest potrzebna już współpraca z operatorami, aby móc podglądać to, co przekazywane jest siecią – mówią informatorzy TVN24.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *