Zaskakujące doniesienia z USA ws. Kwaśniewskiego

Hits: 0

 

Zaskakujące doniesienia z USA ws. Kwaśniewskiego

Ta sprawa może poważnie zatrząść prezydenturą Donalda Trumpa, ale także rzucić cień na… Aleksandra Kwaśniewskiego. Czy była głowa państwa lobbowała w USA na rzecz Wiktora Janukowycza? Według prokuratora, który oskarża byłego szefa sztabu amerykańskiego prezydenta, Kwaśniewski miał należeć do współpracującej z Paulem Manafortem grupy wpływowych polityków.

 

Ta wiadomość wstrząsnęła światową polityką! Paul Manafort, były szef kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa, przyznał się w piątek, 14 września, do udziału w spisku przeciw USA i spisku mającym utrudnić działanie wymiaru sprawiedliwości. W ramach porozumienia zobowiązał się do współpracy ze śledczymi. Biały Dom oznajmił, że “nie ma to absolutnie nic wspólnego z prezydentem ani jego zwycięską kampanią prezydencką w 2016 r.”.

O decyzji Manaforta poinformowało biuro specjalnego prokuratora Roberta Muellera, który od maja 2017 r. prowadzi szeroko zakrojone śledztwo dotyczące ingerencji Rosji w amerykańskie wybory. Proces Manaforta dotyczący wyżej wymienionych zarzutów i pięciu innych miał rozpocząć się w poniedziałek, 17 września.

Nieoczekiwanie, w raporcie ze śledztwa, które Mueller przesłał do sądu w Waszyngtonie, pojawia się nazwisko byłego polskiego prezydenta, Aleksandra Kwaśniewskiego.

Przypomnijmy: Manafort jest wpływowym działaczem Partii Republikańskiej. Przez sześć miesięcy był członkiem zespołu pomagającego Donaldowi Trumpowi w kampanii prezydenckiej, a przez trzy był szefem tej kampanii. Jak podaje Reuters, jako lobbysta zarobił miliony dolarów za pracę na rzecz prorosyjskich ukraińskich polityków.

W latach 2010-2014 był politycznym konsultantem partii prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Prokuratorzy federalni z zespołu Muellera zarzucają Manafortowi, że za swoją działalność na Ukrainie otrzymał 60 mln dol., których nie zgłosił w zeznaniach podatkowych w amerykańskim urzędzie skarbowym i od których nie zapłacił podatków.

I to właśnie w związku z osobą Janukowycza pojawia się nazwisko Aleksandra Kwaśniewskiego. Z dokumentu Muellera wynika, że był on członkiem założonej w 2012 r. przez Manaforta tzw. “grupy Habsburg”. Należeli do niej również były kanclerz Austrii Alfred Gusenbauer czy były premier Włoch Romano Prodi.”Zdawali się wyrażać jedynie niezależne oceny polityki rządu Ukrainy, podczas gdy byli przez Ukrainę opłacani”, twierdzi prokurator oskarżający Manaforta. Mueller nie stawia jednak Kwaśniewskiemu żadnych zarzutów. (Źródło: Business Insider/PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *