Diecezja pelplińska publikuje raport o kapłanach oskarżonych o pedofilię

Hits: 113

      W nawiązaniu do zaleceń ogłoszonych przez Konferencję Episkopatu Polski diecezja pelplińska przedstawiła raport dotyczący postępowań prowadzonych w sprawie księży oskarżonych o czyny pedofilskie.

– Biorąc pod uwagę działania biskupa pelplińskiego i podległych mu instytucji, z całą stanowczością należy stwierdzić, że w diecezji pelplińskiej nie ma tolerancji dla osób, które krzywdzą dzieci, a zwłaszcza dokonują wobec nich przestępstw na tle seksualnym – zapewnia ks. prałat Ireneusz Smagliński, rzecznik biskupa pelplińskiego, w specjalnym stanowisku o nadużyciach osób duchownych wobec dzieci na terenie diecezji.

Jak dowiadujemy się z raportu, w diecezji pelplińskiej od 1992 r. prowadzono 12 postępowań, dotyczących oskarżeń duchownych o czyny jak to określono – „przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą poniżej 18. roku życia”. W czterech przypadkach doniesienia te nie zostały potwierdzone, a dwóch kapłanów zostało oczyszczonych przez organy ścigania i nie było podstaw do kontynuowania wstępnego dochodzenia.

Trzech duchownych wysyłało nieprzyzwoite SMS-y oraz prowadziło rozmowy z podtekstem erotycznym w mediach społecznościowych z osobą w wieku 16 lat oraz dwiema w wieku 17 lat. Duchowni mieli zostać upomniani kanonicznie i dwóch z nich skierowanych na terapię, a jeden porzucił stan kapłański.

W jednym przypadku dochodzenie wstępne uprawdopodobniło popełnienie przestępstwa, jednak przed poinformowaniem państwowych organów ścigania, duchowny umarł. W kolejnym przypadku ksiądz został wydalony ze stanu duchownego, odbył też karę więzienia. Ostatnia sprawa znajduje się obecnie w Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie, ale przestępstwo zostało uznane przez wymiar sprawiedliwości za przedawniony.

Jak zapewnił rzecznik ordynariusza pelplińskiego, duża część kapłanów diecezjalnych została przeszkolona w kwietniu br. w sprawie odpowiedniego zachowania wobec małoletnich, a najbliższe szkolenie dla pozostałych duchownych będzie miało miejsce w najbliższym czasie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *