Film “Kler”, z anglojęzycznymi napisami, będzie pokazywany w kinach wielu krajów Europy. Fot. Bartosz Mrozowski / Materiały prasowe

WPolsce szaleństwo, “Kler” bije rekordy. Za granicą może być podobnie. Produkcja Wojtka Smarzowskiego zostanie pokazana w kinach w kilku krajach, z anglojęzycznymi napisami. Polacy już czekają. Czy tylko oni? Okaże się w połowie października, ale już widać, że szturm na kina zaczął się również tam. Biletów zaczyna brakować.

 

“Film “Kler” w prawie całej Holandii – czytajcie gdzie i kiedy. Zainteresowanie jest MEGA wielkie, dziś już wprowadzono dodatkowe seanse” – mówi redaktor naczelna portalu Polonia.nl Małgorzata Bos-Karczewska. 

Jej portal donosi, że bilety rozchodzą się jak świeże bułeczki, namawia by się spieszyć, bo w kinach pozostały tylko pojedyncze miejsca. “Do kina możecie zaprosić również holenderskich przyjaciół, bo film będzie wyświetlany z angielskimi napisami” – zachęca.

 

“Bilety idą jak woda”
– Zainteresowanie w Holandii filmem “Kler” jest wręcz niesamowite, mega wielkie. Czegoś takiego nie widziałam od 30 lat. Film wchodzi 12 X na ekrany prawie wszystkich sieci i kin Holandii. Dystrybutorzy zadziałali fenomenalnie szybko w całej Europie i nie tylko. Bilety idą jak woda w przedsprzedaży – potwierdza w rozmowie z naTemat Małgorzata Bos-Karczewska. Wczoraj chciała kupić bilet w kinie w miejscowości, w której mieszka. 

– W południe seans wykupiony, wieczorem był już kolejny wieczorny seans. Ludzie pytają się nas o projekcje w Belgii i Niemczech! Widać, że jest olbrzymia potrzeba na ten film, który łamie wielkie tabu. Film ma większą moc przebicia niż wcześniej pisane artykuły i książki – dodaje. 

Według listy profilu FB Polskie Filmy w Belgii, Holandii i Luksemburgu, tylko w Holandii szykuje się blisko 40 seansów w Amsterdamie, Rotterdamie, Utrechcie i wielu mniejszych miastach.

 

“Pracujemy, by wiele kin zagrało ten film”
W Norwegii premiera 19 października. Do 23 października odbędzie się co najmniej 27 projekcji w kinach w Oslo, Stavanger, Lillehamer i wielu, wielu innych miastach w całym kraju Sprawdzamy, jak z biletami tutaj. W rezerwacjach online m.in. w Sandvika, Hamar – trzy czwarte miejsc już zajętych. 

W Drammen bilety już wyprzedane, w Sandness tak samo, podobnie w Sotra. W Lillestrøm i Oslo zorganizowano dodatkowe seanse. Takie informacje przekazuje na FB Kino Projekt Skandynawia. “Pracujemy nad tym by naprawdę wiele kin zagrało ten film. Trzymajcie kciuki” – czytamy na Facebooku. Proszą, by w komentarzach podawać nazwy miast, na których ludziom najbardziej zależy. Polacy wymieniają jedno po drugim, w chwili pisania artykułu jest ponad 200 odpowiedzi. 

“Czy na Sotra będą następne seanse? Niestety przegapiłam okazję kupna biletu”, “Czy może być trzeci seans w Drammen?”, “A kiedy w Szwecji?” – dopytują Polacy.