KSIĄŻĘ KAROL WYSYŁA PIENIĄDZE… DO POLSK

Hits: 25

     Portal The National poinformował o dość niecodziennym źródle finansowania restauracji prowadzonej w Polsce przez kobietę pochodzącą z mniejszości tatarskiej. Dzenneta Bogdanowicz otworzyła restaurację Tatar Yurt 17 lat temu w Kruszynianach niedaleko granicy z Białorusią. W 2010 roku książę Karol odwiedził restaurację wraz z małżonką i miał nawet okazję wziąć udział w warsztatach kulinarnych prowadzonych na miejscu. 

 

Niestety w maju tego roku restauracja Bogdanowicz spłonęła w wyniku zwarcia sieci elektrycznej. W pożarze spłonęło absolutnie wszystko, łącznie ze zdjęciem pamiątkowym księcia Karola. W jakiś czas po katastrofie Bogdanowicz otrzymała od księcia list. “Pewnego dnia otrzymaliśmy list. To było dość szokujące, bo list miał mnóstwo pieczęci i dziwnych znaków” – opowiada Bogdanowicz. 

Okazało się, że książę Karol zaoferował Bogdanowicz wsparcie finansowe w odbudowaniu restauracji. Nie podano o jakiej kwocie mowa, uważa się jednak, że w zupełności wystarczy ona na wyremontowanie budynku. “To raczej nie są dla niego duże pieniądze, ale dla mnie to duże wsparcie” – przyznała właścicielka. Ze względu na politykę prywatności udostępnienie listu nie było możliwe, Bogdanowicz poinformowała jednak, że był on “bardzo osobisty i bardzo miły”. 

Nie jest to zresztą jedyny przypadek, gdy książę Karol angażuje się w działalność filantropijną. Ufundował on sporo projektów, na czele z Prince of Wales’s Charity Foundation, która zainwestowała już ponad milion funtów w rozwój projektów w Europie Wschodniej, m.in. w Rumunii. Książę Karol przeznaczył także swoje prywatne pieniądze na pomoc ofiarom trzęsień ziemi w Nepalu w 2015 roku.

“Kiedy otwieraliśmy restaurację 17 lat temu, chcieliśmy pokazać ludziom w Polsce jak zróżnicowany jest kraj dzięki mniejszościom narodowym. Zbliżamy się do siebie poprzez jedzenie” – mówi Bogdanowicz, która zajmuje się także kateringiem w polskich ambasadach na całym świecie. Jak sama mówi, jedzenie jest jej sposobem na to, aby pomóc ludziom zrozumieć Islam i kulturę tatarską. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *