“New York Times” o “Klerze”

Hits: 175

Popularność “Kleru” wypłynęła poza granice Polski. O filmie Wojciecha Smarzowskiego rozpisują się już nie tylko polskie, ale również światowe media. Ostatnio obszerna recenzja filmu pojawiła się w “New York Timesie”. Polską produkcję nazwano m.in. “miażdżącym hitem”. Dziennikarz opisał również kontrowersje, jakie “Kler” wywołał w naszym kraju.

Fakt, że o “Klerze” pisze prestiżowy amerykański dziennik świadczy o ogromnym sukcesie filmu. Temat podjął dziennikarz Alex Marshall, który nie krył zdziwienia iż produkcja odbiła się tak szerokim echem w katolickim i rządzonym przez prawicową partię kraju. “Popularność filmu jest niespodzianką, biorąc pod uwagę to, że Polska jest katolickim państwem, a 40 proc. społeczeństwa uczęszcza na niedzielne msze” – pisał. Zaskoczyło go, że zobaczyło go już ponad 1,7 mln widzów, co uznał za sukces w państwie, które liczy 38 mln mieszkańców.

Dziennikarz nie mógł nie wspomnieć o reakcji polityków PiS na film. Przytoczył m.in. słowa Jacka Kurskiego, który nazwał “Kler” “prowokacyjnym i śmieciowym filmem”. Ale sytuację w naszym kraju czytelnikom zarysował również innymi ważnymi wydarzeniami z pogranicza polityki i kultury. Napisał o aferze w czasie festiwalu w Gdyni, gdy nie przyznano “Klerowi” Złotego Klakiera oraz protestach przeciwko “Klątwie”.

Nie zabrakło również komentarzy samego reżysera. Marshall cytował Smarzowskiego, który mówił o władzy, jaką Kościół ma w Polsce, że jego zdaniem zawłaszczył praktycznie każdą dziedzinę naszego życia. – Ten film adresowany jest do katolików. Mam nadzieję, że po wyjściu z kina zrozumieją, że są współwinni tego, co widzieli na ekranie – mówił polski reżyser.

Poza tym w recenzji nie zabrakło ogólnego zarysowania fabuły oraz przedstawienia najważniejszego problemu ukazanego w filmie, czyli molestowania w Kościele i tuszowania go przed opinią publiczną. 

żródło : FAKT24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *