Nowe przykazania dla księży od kościoła

Hits: 18

Diecezja warszawsko-praska przygotowała specjalną instrukcję dla duchownych, która ma zapobiegać „przestępstwom wobec dzieci i młodzieży, w tym wykorzystywania na tle seksualnym”. Jak informują autorzy specjalnej broszury, są to normy postępowania dla wszystkich księży we wszystkich parafiach i wspólnotach.

Czego możemy dowiedzieć się ze specjalnej instrukcji? Na przykład tego, że księżom nie wolno spotykać się z dziećmi sam na sam.

– Dzieci i młodzież nie powinny przebywać w pomieszczeniach mieszkalnych duchownych, zwłaszcza w pojedynkę. Jeżeli ich dobro wymaga indywidualnego spotkania z duchownym, spotkanie to nie może odbywać się w warunkach odizolowanych – głosi instrukcja diecezji warszawsko-praskiej. – Indywidualnych spotkań z dziećmi i młodzieżą nie wolno w nieroztropny sposób mnożyć ani przedłużać. Zarówno pora jak i liczba spotkań powinna służyć ich dobru. – Czytamy dalej w broszurze.

Najważniejsze jednak, by podczas takich spotkań ksiądz używał wobec młodych wiernych odpowiedniego języka.

– Nie do zaakceptowania jest werbalne naruszanie godności dzieci i młodzieży, w tym erotyzowanie języka w ich obecności. W przypadku konieczności podjęcia rozmowy na tematy związane z płciowością należy wykazać się daleko idącą ostrożnością, delikatnością i roztropnością. Duchowny zawsze winien rozważyć czy nie powinien tego uczynić świecki specjalista – informuje diecezja.

Istotną zasadą, jaką muszą się kierować księża, jest też zakaz częstowania dzieci… alkoholem, papierosami czy narkotykami.Najwyraźniej duchownym trzeba wypominać rzeczy oczywiste. Instrukcja dodatkowo poucza, że i sam ksiądz nie może „być pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych”.

– Ochronę dzieci i młodzieży traktuję jako priorytet. Przepraszam wszystkie osoby, które w jakikolwiek sposób zostały skrzywdzone przez duchownych. Pragnę uczynić wszystko, aby poczuły się znowu bezpiecznie we Wspólnocie Kościoła i odzyskały zaufanie – poinformował podczas prezentacji dokumentu biskup Romuald Kamiński.

Wszyscy, którzy chcą przeczytać broszurę nazwaną „Normy ochrony dzieci i młodzieży oraz zasady praktyk duszpasterskich w Diecezji Warszawsko-Praskiej” mogą to zrobić na internetowej stronie diecezjalnej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *