Papież Franciszek surowo ukarał biskupów pedofilów

Hits: 146

Duchowni w Chile znajdują się od pewnego czasu na celowniku papieża Franciszka. Tym razem wydalił on ze stanu duchownego dwóch chilijskich biskupów, którzy zostali oskarżeni o wykorzystywanie seksualne nieletnich. Pierwszy to emerytowany arcybiskup Jose Cox Huneeus , drugi – emerytowany biskup Ordenes Fernandez.

“Decyzja podjęta przez papieża w czwartek 11 października 2018 roku nie podlega apelacji” – brzmi komunikat Stolicy Apostolskiej. Decyzja jest o tyle wyjątkowa, że Franciszek po raz pierwszy postąpił tak wobec duchownych z Chile.

Jak podaje portal Crux Now, Francisco Jose Cox Huneeus nadal będzie należeć do Instytutu Ojców Szensztackich, który jest obecny w Polsce od 1981 roku.

Przypomnijmy, że 30 chilijskich biskupów złożyło rezygnację po wybuchu skandalu pedofilskiego. Biskup Rzymu podczas debaty na temat kryzysu w Kościele katolickim przygotował dokument, w którym oskarżył episkopat w Chile o ukrywanie przypadków pedofilii w tym kraju.

To skłoniło duchownych z Ameryki Południowej do zrezygnowania z pełnionych urzędów. Mamy do czynienia z pierwszym przypadkiem w historii, kiedy do dymisji podaje się cała konferencja biskupów.

źródło: Crux Now

1 thought on “Papież Franciszek surowo ukarał biskupów pedofilów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *