Polska podporządkuje się decyzji TSUE.

Hits: 68

      Prezydent: Trzeba znowelizować ustawę.

Po raz kolejny widać, że polityka zagraniczna zarówno prezydenta Andrzeja Dudy, jak i rządu Prawa i Sprawiedliwości polega na twardej retoryce na użytek wewnętrzny, które próbują markować kolejne ustępstwa i kroki w tył. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział wczoraj wprost, że Polska podporządkuje się decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE i nastąpi nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym.

– Wszystkie te dyskusje o tym, że Polska nie będzie chciała realizować tego orzeczenia, uważam, że są w ogóle nie na miejscu. Ta deklaracja jest jednak bardzo jednoznaczna, wypowiadana ustami ministra Warchoła – stwierdził gospodarz Pałacu Prezydenckiego.

– Postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie wieku sędziów Sądu Najwyższego samo w sobie nie zmienia polskiego prawa, a jedynie zobowiązuje do podjęcia określonych działań – dodał prezydent Duda będący gościem programu „Gość Wiadomości” na antenie TVP. Dodał, że Polska będzie respektować decyzję TSUE, a ustawę o SN „trzeba znowelizować”.

– To nie jest tak, że postanowienie TSUE obowiązuje i ono samo w sobie zmienia polskie prawo. Tam jest wyraźnie w tym postanowieniu napisane, że to jest postanowienie, które zobowiązuje polskie prawo do podjęcia określonych działań (…) Trzeba też zwrócić uwagę na to, że jeśli będzie nowelizacja ustawy to tak, jakby wyrok zapadł – próbował tłumaczyć prezydent Andrzej Duda.

 

Wygląda więc na to, że po kompromisie premiera Mateusza Morawieckiego z Komisją Europejską ze stycznia bieżącego roku, będziemy mieli do czynienia z kolejną rejteradą wobec unijnych instytucji. Niestety, znów potwierdza się, że rząd i prezydent do twardej retoryki nie potrafią przedłożyć konkretnych działań.

za: DoRzeczy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *