Poseł PiS 175 razy głosował… po utracie mandatu. Śledztwa nie będzie

Hits: 15

Zaskakujący finał afery z eks-psłem PiS. Konrad Głębocki brał udział w głosowaniach, do których nie był uprawniony, bo wcześniej został mianowany na ambasadora. Warszawska prokuratura odmówiła jednak wszczęcia dochodzenia w sprawie. Jak to możliwe?

Przypomnijmy: 5 czerwca br. ówczesny poseł Konrad Głębocki został mianowany przez prezydenta Andrzeja Dudę na ambasadora Polski we Włoszech. Zgodnie z art. 103 ust. 1 konstytucji, mandatu posła nie można łączyć m.in. z funkcją ambasadora. Do tego przepisu ustawy zasadniczej nawiązuje art. Kodeksu wyborczego, w myśl którego wygaśnięcie mandatu posła następuje w przypadku „powołania w toku kadencji na stanowisko lub powierzenia funkcji, których stosownie do przepisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej albo ustaw nie można łączyć ze sprawowaniem mandatu posła”. Kodeks wyborczy mówi również, że „wygaśnięcie mandatu posła niezwłocznie stwierdza Marszałek Sejmu w drodze postanowienia”.

Takie postanowienie ws. wygaśnięcia mandatu Głębockiego, marszałek Sejmu Marek Kuchciński wydał 2 lipca. „Stwierdzam wygaśnięcie, z dniem 5 czerwca 2018 r., mandatu posła Konrada Zygmunta Głębockiego” – napisano w dokumencie. Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Sejmu wynika, że Konrad Głębocki jeszcze 6, 7 i 15 czerwca wziął w Sejmie udział w łącznie 175 głosowaniach! Dnia 6 czerwca zaliczył 23 głosowania, 7 czerwca 69 i 15 czerwca aż 83. W związku z nieuprawnionym głosowaniem Głębockiego kluby parlamentarne Platformy Obywatelskiej oraz Nowoczesnej złożyły w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Głębockiego oraz marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, który nie uniemożliwił mu głosowania.

O tym, że nie będzie śledztwa w sprawie Konrada Głębockiego poinformował na portalu Konstytucyjny.pl Maciej Pach, asystent w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pach uzyskał od prokuratora Łukasza Łapczyńskiego, rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Warszawie informację, że po przeprowadzeniu czynności sprawdzających prokurator zadecydował o odmowie wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Szczegółów na razie opinii publicznej nie podano.

Tymczasem RMF FM poinformowało, że trzy tygodnie po złożeniu przez Głębockiego listów uwierzytelniających, eks-poseł PiS zrezygnował z ambasadorowania. Oficjalnie, z powodów osobistych. W rzeczywistości miało się okazać, że funkcja go przerosła, udało mu się też podobno skłócić z innymi dyplomatami. Doniesienia te nie zostały jak dotąd ani potwierdzone, ani zdementowane przez MSZ i samego Głębockiego. (Źródło: konstytucyjny.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *