Rada Europy wezwała Rosję do zwrotu wraku Tupolewa

Hits: 14

Rezolucję wzywającą Rosję do wydania Polsce wraku prezydenckiego Tupolewa przyjęło w piątek Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy.

 

Rezolucję przyjęto bez głosu sprzeciwu, na podstawie raportu posła sprawozdawcy z Holandii. Stwierdza ona m.in., że zgodnie z Konwencją Chicagowską zwrot wraku powinien nastąpić zaraz po zakończeniu badań technicznych przyczyn katastrofy, co nastąpiło w styczniu 2011 roku.
 
– Rezolucja wskazuje, że zwrot wraku powinien nastąpić przy zachowaniu bliskiej współpracy z polskimi ekspertami i w sposób, który zapobiegnie dalszej degradacji materiałów dowodowych w prowadzonym śledztwie. Rosja została także wezwana by do czasu zwrotu, wrak został zabezpieczony w sposób uzgodniony z polskimi ekspertami. Zgodnie z przyjętą rezolucją, przedłużające się przetrzymywanie wraku Tu-154M na terytorium Federacji Rosyjskiej jest pozbawione podstaw prawnych oraz nie znajduje racjonalnego i praktycznego uzasadnienia – informuje polskie MSZ.
 
Strona rosyjska na razie nie ustosunkowała się do tego dokumentu.
 
Wrak Tupolewa od kwietnia 2010 roku znajduje się w Smoleńsku. Rosjanie przy kolejnych odmowach jego wydania zasłaniają się prowadzonym przez nich śledztwem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *