Roboty zaczynają budować roboty.

Hits: 25

      Automatyzacja wybranych procesów w fabrykach za pomocą robotów, to rzecz jak najbardziej naturalna – w ten sposób postępują chociażby wykonawcy tacy jak Foxconn, którzy są odpowiedzialni z produkcję nowych iPhone’ów oraz innych komponentów dla urządzeń mobilnych. Szwajcarska firma ABB poinformowała, iż ma w planach zainwestować 150 milionów dolarów na terenie Chin, aby stworzyćzaawansowaną fabrykę, w której to… roboty będą składać roboty. 

ABB będzie polegało na swoich jednoręcznych robotach YuMi, które służą obecnie do montażu małych części elektronicznych. Szwajcarzy rozbudowali swoje oprogramowanie i jak widać mają nowe potrzeby: kolejne pomysły mają przełożyć się na fabrykę, w której to roboty YuMi będą tworzyły inne roboty, a przynajmniej będą konstruowały je w częściowy sposób. Nie oznacza to jednak, że ludzie stracą pracę, co to to nie. Nowe roboty są zaprojektowane w taki sposób, aby mogły one pracować w bliskich odległościach „na taśmie” z normalnymi pracownikami. 

ABB chce, aby nowa fabryka zlokalizowana w Szanghaju była jednocześnie najbardziej zaawansowaną fabryką robotów, jaka będzie istnieć na całym świecie. Szwajcarzy chcą również ulokować w Chinach swoje nowe centrum rozwojowe, aby przyspieszyć badania oraz prace nad sztuczną inteligencją. I to jeszcze nie koniec… 

ABB chce również pracować nad tym, aby roboty YuMi były w stanie składać nie tylko jeden typ oraz wariant robota. Kiedy zakończy się cały proces oraz fabryka będzie zdolna do działania? Według ABB już do 2020 roku, a więc bardzo szybko. Firma nie poinformowała, dla jakich marek ma zamiar realizować zamówienia, jednak analitycy przewidują, iż roboty trafią między innymi do firm tworzących zaawansowane komponenty elektroniczne oraz samochody.

Może pomysł ABB na tworzenie robotów przez roboty nie jest tak futurystyczny, jak się wszystkim wydawało, jednak na pewno jest to dobry kierunek w stronę większych planów na przyszłość.

Tego typu decyzja może również przyczynić się do tego, iż w najbliższych latach przy taśmach montażowych zobaczymy coraz mniej ludzi. 

Źródło: Reuters / zdjęcie otwierające: ABB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *