Sejm ustanowił nowe święto państwowe. Dzień wolny od pracy możemy mieć jeszcze w tym roku

Hits: 255

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych ma uczcić tych kapłanów, którzy swoją postawą dawali wyraz wierze w Jezusa Chrystusa oraz męstwu i niezłomności patriotycznej. Sejm przyjął w czwartek ustawę, która wprowadza nowe święto państwowe.

 

Datę nowego święta – 19 października – wybrano w hołdzie dla błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, który tego dnia 1984 r. został porwany i zabity przez komunistyczne władze powojennej Polski. 

– Błogosławiony ksiądz Jerzy stał się symbolem męczennika wśród duchowieństwa, zamordowanego z nienawiści do wiary i do ludzkiej godności. Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 roku jako męczennik za wiarę – napisali wnioskodawcy w ustawie.

Czy 19 października będzie wolny od pracy?
Za przyjęciem ustawy głosowało 356 posłów, przeciw było 39, a od głosu wstrzymało się 21. Ustawa trafi teraz do Senatu, zaś pomysłodawcom zależy na czasie. Chcą, by Narodowy Dzień Pamięci Duchowych Niezłomnych obchodzić już 19 października bieżącego roku.

Czy nowe święto będzie dniem wolnym od pracy? Jak twierdzi portal gazetawroclawska.pl, taka jest intencja wnioskodawców.

– Projekt ustawy nie pociąga za sobą obciążenia budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Projekt rodzi pozytywne skutki społeczne. Ustanawianie świąt i dni wolnych od pracy należy do wyłącznych kompetencji krajów członkowskich i nie jest regulowane prawem Unii Europejskiej – piszą w uzasadnieniu.

Nie oznacza to jednak, że dzień wolny na pewno powstanie. Nie każde święto jest dniem ustawowo wolnym od pracy, o czymś świadczą np. Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką 24 marca czy Narodowy Dzień Zwycięstwa 8 maja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *