Szkoła także w weekendy.

Hits: 12

W wyniku przeprowadzonej w ubiegłym roku reformy edukacji, we wrześniu 2019 r. w stołecznych szkołach średnich naukę rozpoczną równocześnie absolwenci ostatniego rocznika gimnazjum i absolwenci ośmioletnich szkół podstawowych. W sumie będzie to blisko 772 tys. uczniów. Dla porównania, do tej pory do szkół średnich co roku trafiało ok. 350 tys. osób.

To sprawia, że najprawdopodobniej w niektórych warszawskich liceach nauka będzie odbywała się od wtorku do soboty.

„To ostateczność, ale obecnie nie możemy wykluczyć, że w części szkół zajęcia będą odbywały się także w soboty” – mówi Joanna Gospodarczyk, szefowa biura edukacji stołecznego ratusza i podkreśla, że „to pomogłoby rozładować tłok” w najbardziej obleganych liceach, w których z uwagi na kumulację roczników, może zabraknąć miejsc dla wszystkich chętnych.

Przepisy prawa oświatowego przewidują możliwość organizacji zajęć dydaktyczno-wychowawczych w soboty” – wyjaśnia Anna Ostrowska z MEN, rzeczniczka resortu i dodaje, że jest to możliwe wówczas, gdy stosunek liczby oddziałów szkolnych do sal lekcyjnych wynosi co najmniej dwa. Decyzję w sprawie rozciągnięcia nauki na weekendy podejmuje dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii rady szkoły i pedagogicznej.

Z kolei Joanna Gospodarczyk dodaje, że jeśli nawet w danej szkole będą zajęcia w soboty, to uczniowie będą chodzić do szkoły tylko przez pięć dni. „To w praktyce oznacza, że część osób uczyłaby się od wtorku do soboty” – dodaje.

To jednak nie wszystko. „Na pewno wiemy, że nie da się, by wszyscy uczniowie szkół średnich rozpoczynali naukę o ósmej rano” –mówi Gospodarczyk. „Planujemy także przeznaczać na naukę inne budynki, które znajdują się w pobliżu szkół” – oświadczyła urzędniczka.

/p/

Źródło: Rzeczpospolita

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *