Szwedzkie władze zamierzają opodatkować strażaków, którzy walczyli z pożarami lasów.

Hits: 41

     Jak poinformowało Radio Szczecin, szwedzcy strażacy-ochotnicy, którzy latem brali udział w gaszeniu pożarów lasów mają kłopot z fiskusem. Wszystko wskazuje na to, że mogą zostać wezwani do zapłacenia podatków za przyjęcie korzyści w postaci darmowego… 

Wielu strażaków i ratowników, którzy uczestniczyli w akcjach, przerwało wcześniej swoje wakacyjne urlopy i dobrowolnie zgłosiło się do walki z żywiołem niszczącym lasy i bezpośrednio zagrażającym ludziom i ich dobytkom.  … 

Ochotnicy otrzymali od Szwedzkiej Agencji Ochrony Cywilnej list z prośbą o spisanie listy bezpłatnych świadczeń, z jakich skorzystali podczas podczas akcji gaśniczych. Chodzi m.in. o posiłki oraz noclegi w namiotach lub szkołach. Jak podkreślają media, według szwedzkiego prawa niektóre z tego rodzaju świadczeń podlegają opodatkowaniu…. 

Wiadomość o możliwości zapłacenia podatku przyjęli z niedowierzaniem. Przewodniczący Związku Zawodowego „Kommunal”, które zrzesza strażaków i ratowników, powiedział, że to zupełny brak szacunku wobec nich:

Próba opodatkowania ochotników jest kpiną wobec tych, którzy przerwali swoje urlopy, aby spieszyć, ratować domy i dobytek innych.

W lecie pożary w Szwecji ogarnęły łącznie ponad 25 tys. hektarów lasów. W akcji ich gaszenia uczestniczyło kilka tysięcy ochotników i ratowników. Zastępy strażaków oraz sprzęt gaśniczy wysłało do Szwecji osiem państw Unii Europejskiej (Polska wysłała 139 strażaków Państwowej Straży Pożarnej, głównie z województwa zachodniopomorskiego) oraz Norwegia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *