Tajemnicza firma z rządową zgodą na dostęp do naszych danych. “Została wydana lekkomyślnie”

Hits: 126

Dane Polaków są zagrożone

 

To firma oferująca chwilówki – Axcess Financial Poland. Dlaczego znalazła się wśród firm uprawnionych do dostępu do rejestru PESEL? W rozmowie z DGP radca prawny i były zastępca generalnego inspektora ochrony danych osobowych Andrzej Lewiński mówi, że „zgody na dostęp do rejestru PESEL zostały wydane lekkomyślnie”. 

– Minister cyfryzacji powinien niezwłocznie przeanalizować, czy naprawdę prywatne podmioty, w szczególności z obcym kapitałem, powinny korzystać z dobrodziejstw państwowego rejestru – radzi. 

Zgoda na dostęp do bazy nie oznacza jednak, że firmy mogą tam zaglądać w każdej chwili. Każdy z podmiotów musi najpierw wskazać dane osobowe konkretnej osoby, a następnie dostaje informację czy są one prawdziwe. Lewiński zauważa jednak, że „można sobie bez trudu wyobrazić sytuację, w której np. firma pożyczkowa zebrała dane osobowe znacznie większej liczby osób, niżeli ma klientów”.

Kilka miesięcy temu okazało się, że dostęp do bazy PESEL miał GetBack, choć wcześniej Ministerstwo Spraw Wewnętrznych odmawiało takiej zgody większym firmom. Tajemniczość sytuacji potęguje fakt, że ówczesna minister Teresa Piotrowska nie przypomina sobie, by wydawała taką zgodę .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *