Tanie linie lotnicze – WizzAir i Ryanair – Od dzisiaj tego na pokład nie wniesiesz !

Hits: 103

    Nastał ten dzień, kiedy tanie linie lotnicze Wizz Air i Ryanair wprowadzają zakaz wnoszenia na pokład konkretnych bagaży. Zwiększone zostają opłaty za przelot z walizką, wprowadzone zostają nowe opłaty za nadanie bagaży do luku. Jak nic tani przewoźnicy dali „czadu”. 

Jak informuje serwis Money Saving Expert, już dzisiaj najpopularniejsze tanie linie lotnicze w Europie, czyli WizzAir i Ryanair wprowadzają zmiany w polityce bagażowej. Choć zmiany to delikatne słowo – właściwie w życie wchodzi przymus opłaty za standardowy bagaż podręczy. 

Jeszcze wczoraj, osoby bez Priority Boarding (pierwszeństwa wejścia na pokład) mogły wnieść na pokład 10kg bagaż, taką charakterystyczną walizkę na kółkach o konkretnych wymiarach. Co prawda zabierana była przed wejściem do samolotu, ale była dozwolona i bezpłatna. 

Od czwartku 1 listopada trzeba zapłacić za Priority Boarding by zabrać ją do samolotu, a jeśli zechcemy po prostu wziąć ją ze sobą w podróż, żeby trafiła do luku, trzeba za nią zapłacić, jak za inne walizki. Jedyny bagaż, jaki można zabrać na pokład to torebka czy torba z laptopem. 

Jest to kolejna zmiana polityki bagażowej w tym roku u obu tanich przewoźników. Od dzisiaj w podróż Ryanairem na pokład bez Priority Boarding można wnieść torbę, która zmieści się pod siedzeniem. Wymiary maksymalne: 40cm x 20cm x 25cm (zmiana z 35cm x 20cm x 20cm). Nie ma już możliwości zabrania drugiej walizki za darmo. 

Za zbyt dużą walizkę, albo torbę, którą będziemy musieli nadać do luku (bo na przykład nie wiedzieliśmy, że zmiany wchodzą w życie) trzeba zapłacić 25 funtów. Za to opłata min. 6 funtów za Priority Boarding spowoduje, że pasażerowie nie zauważą różnicy w porównaniu do poprzednich zasad, oprócz zmian rozmiaru bagażu. W skrócie: mając Priority Boarding można zabrać na pokład torebkę 40cm x 20cm x 25cm oraz walizkę do 10 kg. 

Jeśli nasza torba nie przekroczy 10kg możemy zapłacić za Priority Boarding lub nadać bagaż do luku za 8 funtów podczas rezerwacji, 10 funtów dodając tę opcję później, 25 funtów pobiorą od nas, jeśli przed wejściem na pokład okaże się, że torba jest „niezgodna” z naszym biletem. 

Wizzair wprowadza niemal wszystko w ten sam sposób, jednak różni się to cenowo. Od 1 listopada klienci non-priority mogą na pokład wziąć małą torbę, mniejszą niż 40cm x 30cm x 20cm. Większe torby muszą zostać nadane do luku, ale już nie za darmo, tylko za 6 funtów przy małych, do 10kg walizkach.

Wizz Priority, które kosztuje zazwyczaj 4 funty, uprawni pasażerów do wnoszenia bagaży na pokład na tych samych zasadach, co wcześniej. Czyli wzięcia ze sobą małej walizki do 10kg o wymiarach 55cm x 40cm x 23cm oraz małego bagażu 40cm x 30cm x 20cm. Im wcześniej zdecydujemy się na Wizz Priority, tym tańsze ono będzie. Linia zaznacza, że ceny wahają się w zależności od sezonu. Nadanie walizki do luku, gdy nie mamy Wizz Priority kosztuje 6 lub 11 funtów w zależności od czasu, w którym podejmiemy o tym decyzję. 

Victoria Kozaczkiewicz / POLEMI.co.uk
Fot.: Markus Schmal / Shutterstock 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *