„Tęczowy Piątek” również w poznańskich szkołach

Hits: 16

     Na korytarzach szkół, które przystąpiły do akcji zawisną dziś tęczowe plakaty, a głównym tematem lekcji będzie akceptacja i otwartość na uczniów i uczennice LGBTQI.

Akcja organizowana jest przez Kampanię Przeciw Homofobii i odbywa się już po raz trzeci. W tym roku udział w niej weźmie ponad 200 szkół w całym kraju. Akcja Tęczowy Piątek organizowana jest po to, aby nauczyciele i nauczycielki pokazali swoim uczniom i uczennicom, że szkoła jest miejscem, gdzie każdy może być sobą. Tego dnia dorośli i rówieśnicy dają wyraźny sygnał młodym osobom LGBTQI, że mogą na nich liczyć – tłumaczy Joanna Skonieczna z organizacji społecznej Kampania Przeciw Homofobii.

Szkoły, które zdecydowały się przystąpiły do akcji dostały od KPH zestaw materiałów edukacyjnych, plakaty i tęczowe gadżety. W każdej placówce „Tęczowy Piątek” będzie wyglądał inaczej. Wszystko zależy od decyzji nauczycieli i uczniów. Wszystko po to, żeby młode lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, queer i interpłciowe poczuły, że w szkole jest miejsce też dla nich – dodają organizatorzy.

Tęczowy piątek zostanie zorganizowany też w siedmiu poznańskich szkołach. Z Poznania mamy siedem szkół, które włączyły się do akcji – informuje w rozmowie z WTK z Kampanii Przeciw Homofobii. Jakubczak, jednak podkreśla, że to od poszczególnych placówek zależy, czy chcą nagłaśniać swój udział w Tęczowym Piątku.

Kampania Przeciw Homofobii przypomina, że z badań wynika, iż w każdej klasie jest co najmniej jeden uczeń lub uczennica LGBT.Szkoła ma szansę stać się dla nich drugim domem – miejscem, do którego będą chodzić z przyjemnością i w pełni się realizować. Niestety obecnie często jest koszmarem. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez KPH aż 70% uczniów LGBTQI doświadczyło w swoim młodym życiu przemocy, a w 30% przypadku doszło do niej właśnie w szkole. Decyzją obecnego rządu nie obowiązuje już rozporządzenie MEN nakazujące prowadzenie zajęć uwzględniających treści antydyskryminacyjnej, co dawało namiastkę ochrony przed homofobią czy transfobią – dodają organizatorzy.

Przeciwko akcji protestuje m.in. Młodzież Wszechpolska, której przedstawiciele zamierzają dziś przedstawić swoje stanowisko w tej sprawie na organizowanej w Poznaniu konferencji prasowej. Konferencja będzie dotyczyć akcji o nazwie „Tęczowy Piątek”, w ramach której środowiska LGBT zamierzają prowadzić w szkołach homopropagandę i agitację polityczną – informuje Hubert Jach, Młodzież Wszechpolska Poznań.

Jak powiedziała w rozmowie z Radiem Poznań Wielkopolska Kurator Oświaty na udział dzieci w zajęciach mogą nie wyrazić zgody rodzice. Wszystkie sprawy związane z wychowaniem i wartościami, które to wychowanie promuje, muszą być oparte na konsensusie społecznym, czyli przede wszystkim na zgodzie rodziców – mówiła Elżbieta Leszczyńska. Jak ustalili dziennikarze radia do kuratorium wpłynęły już trzy pisma od zaniepokojonych rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *