To już koniec polskiej złotej jesieni!

Hits: 232

    Kiedy spadnie śnieg 2018/2019? – to pytanie, choć cieszymy się ze złotej polskiej jesieni, zadaje sobie coraz więcej osób. Meteorolodzy z IMGW nie pozostawiają złudzeń, załamanie pogodynastąpi już w październiku!

Załamanie pogody 2018 w październiku. Złota jesień już powoli odchodzi

Czwartek, 18.10.2018 roku był jednym z ostatnich ciepłych dni tego miesiąca. Słupki temperatury pokazały 20 stopni Celsjusza. Z każdym kolejnym dniem będzie coraz zimniej, pojawią się tez opady deszczu., szczególnie na północnym zachodzie.

W nocy z czwartku na piątek (18/19. 10.2018 roku), jak podaje IMGW, strefa słabych opadów deszczu przemieściła się w głąb kraju. Na błękitnym dotąd niebie pojawiły się chmury.

W piątek, 19.10 2018 roku przeważać będzie zachmurzenie umiarkowane i duże, ale opady deszczu spodziewane są jedynie lokalne.

IMGW: Powolny napływ chłodniejszego powietrza i słaby wiatr sprawią, że ochłodzenie nie będzie jednak znacznie odczuwalne. Większe zmiany pogody czekają nas najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu.

Kiedy spadnie śnieg? Złamanie pogody jeszcze w październiku

Synoptycy przewidują załamanie pogody jeszcze w październiku. Spore ochłodzenie już od poniedziałku. Opadów deszczu, a miejscami nawet deszczu ze śniegiem możemy się spodziewać już w środę, 24.10.2018 roku.

Wtedy nad Polskę napłynie zimne powietrze arktyczne, Polska natomiast znajdzie się pod wpływem niżu znad Skandynawii.

W rejonach nadmorskich wystąpić mogą silne wiatry, nawet do 100 km/h. W górach wiać będzie jeszcze mocniej, nawet do 150 km/h.

Złota polska jesień za nami. Wkracza zima. Jaka będzie?

W tym roku pogoda zrobiła nam ogromny prezent w postaci wielu słonecznych dni, także we wrześniu i październiku.

– Zdarzały się dni, kiedy nad całym krajem nie było ani jednej chmury. Był to też bardzo ciepły okres, zwłaszcza biorąc pod uwagę średnie warunki panujące zazwyczaj o tej porze roku – informuje synoptyk IMGW. – Od 5 października wystąpił tylko jeden dzień, kiedy w całym kraju temperatura powietrza nie przekroczyła 20°C, a zdarzały się takie, gdzie miejscami sięgała nawet 25°C. Niestety był to też okres bardzo ubogi w opady deszczu.

Za to, co działo się w Polsce w październiku odpowiedzialny był stacjonarny wyż znad wschodniej Europy. Teraz zaczyna słabnąć, a napływać zacznie niż znad Morza Bałtyckiego.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *