TRAGICZNE KONSEKWENCJE BREXITU DLA POLAKÓW! KONIEC Z POLSKIMI SKLEPAMI, A TO TYLKO POCZĄTEK – STRACĄ WSZYSCY!

Hits: 29

Brexit może mieć niezwykle tragiczne konsekwencje dla Polaków żyjących na Wyspach, a także dla tych, którzy utrzymują się z handlu. Zamknięcie polskich sklepów to jeden z najmniejszych problemów – z dużym prawdopodobieństwem stracą bowiem wszyscy, którzy zajmują się brytyjskim importem i eksportem. 

 

Informację podają polskie media. Brexit jest wydarzeniem bez precedensu, którym polskie, brytyjskie i światowe media żyją właściwie codziennie. I choć tzw. Twardy Brexit pozostaje dziś jedynie z jedną ewentualności, to należy się na nią przygotować. Jedną z okazji do tego będą Warsztaty Programu Rozwoju Eksportu dotyczące bieżących i ew. przyszłych wyzwań na rynku brytyjskim. Odbędą się one 19 października w Gdańsku. 

Tematyka dotyczyć będzie implikacji Brexitu dla biznesu, zasad inwestowania i zakładania biznesu w UK, otoczenia makroekonomicznego, finansowego i biznesowego na Wyspach. “Zakładamy, że warunki handlu z Wyspami czy prowadzenia tam biznesu nie zmienią się drastycznie w marcu 2019 r. Twardy Brexit byłby niewyobrażalną szkodą dla biznesu w Europie. Ale jednocześnie jako bank, który specjalizuje się w obsłudze handlu zagranicznego, uważamy, że firmy powinny mieć na względzie taką ewentualność” – mówi Tomasz Bieliński, dyrektor Santander Bank Polska. 

Kto zatem najwięcej straci na Brexicie? Największe konsekwencje twardego Brexitu odczuje prawdopodobnie branża motoryzacyjna, rolno-spożywcza oraz eksporterzy i producenci dóbr konsumpcyjnych. Stąd też duże jest zagrożenie dla polskich sklepów na Wyspach, których działalność może się stać w praktyce nieopłacalna. “Bez porozumienia i okresu przejściowego nastąpi powrót do taryf WTO, kontroli i procedur celnych, dla wielu branż także do kontroli fitosanitarnych i certyfikacji” – wymienia Bielski.

 

Nie cała nadzieja jest jeszcze stracona. Obecnie uważa się, że bardziej prawdopodobną opcją jest tzw. Łagodny Brexit, który pozwoli na to, aby firmy przez dwa kolejne lata mogły działać na starych zasadach. Podczas tego okresu wprowadzać będzie można implementacje przystosowujące do nowych wyzwań rynku. “Po obu stronach stołu negocjacyjnego jest dążenie do najlepszego rozwiązania, bo opuszczenie Unii przez Zjednoczone Królestwo bez żadnego okresu przejściowego, z dniem 29. marca 2019 r. oznaczałoby ogromne trudności w wymianie handlowej i działalności biznesowej wielu firm po jednej i po drugiej stronie” – argumentuje dyrektor Santander.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *