USA wprowadzają zakaz importu wieprzowiny z Polski.

Hits: 14

     Stany Zjednoczone zawiesiły import wieprzowiny z Polski – podał Reuters. To efekt obaw przed rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń. USA to jeden z największych odbiorców mięsa wieprzowego z Polski.
Stany Zjednoczone dotychczas są wolne od choroby afrykańskiego pomoru świń, która rozprzestrzenia się m.in. w Europie Wschodniej i Chinach.

 

Tymczasem, jak podaje Reuters powołując się na Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, odkryto, że w jednym z zakładów eksportujących wieprzowinę do USA nie były przestrzegane wymogi mające na celu zapobieganiu rozprzestrzeniania się poważnych chorób zwierząt hodowlanych. Inny polski zakład także jest “pod lupą”. Departament współpracuje także z Urzędem Celnym i Ochrony Granic w zakresie sprawdzania, czy podróżni w torbach nie przewożą zakazanych produktów.

USA nie są pierwsze
Z powodu wirusa afrykańskiego pomoru świń, już kilka krajów zakazało importu mięsa wieprzowego z Polski. Tylko w ostatnich dniach była to Malezja, Wietnam i Bośnia i Hercegowina. Polskiej wieprzowiny nie importują już też np. Rosja, Białoruś, Kazachstan, Chiny, Japonia i Korea Płd.

Jednak zakaz ze strony USA może być szczególnie dotkliwy, bo właśnie tam trafia niemal najwięcej mięsa za świń wyprodukowanego w Polsce. Jak wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa, w I półroczu br. do Stanów trafiło ponad 35,5 tys. ton mięsa wieprzowego. Więcej – 36 tys. ton, trafiło tylko do Niemiec. Wartość eksportu do USA wyniosła ponad 87,5 tys. euro.

Poniżej mapa dotycząca stref afrykańskiego pomoru świń w Polsce (za Głównym Inspektoratem Weterynarii). Na żółto oznaczono obszary chronione, na czerowno obszary objęte ograniczeniami, na niebiesko obszary zagrożenia. Czerwone punkty to ogniska ASF.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *