W Anglii trwają prace nad umożliwieniem mężczyznom karmienia piersią

Hits: 40

     Zestaw hormonów i dołączona do zestawu pompka pomagająca mężczyznom w karmieniu piersią (ponieważ męskie sutki potrzebują większej stymulacji) może być dostępny w sprzedaży w ciągu zaledwie pięciu lat – zapewnia pracująca nad tym młoda naukowiec z Wielkiej Brytanii, Marie-Claire Springham. O sprawie informuje wydawany w ponad 40 krajach (również w Polsce) „Men’s Health” – ilustrowany magazyn dla mężczyzn.

Springham nazywa swój twór „narzędziem empatii”, gdyż ma ono – według niej wspomagać partnerkę, gdy ona sama ma problemy z laktacją.

– Wiele kobiet boryka się z problemem karmienia piersią. Jest to narzędzie empatii, więc męski partner mógłby pomóc w naprawdę przydatny i wspierający sposób – powiedziała Brytyjka.

W skrócie, proces przewiduje iż mężczyzna będzie przez pewien czas przyjmować hormony. Pierwszy z nich to progesteron, który odgrywa rolę w cyklu miesiączkowym i ciąży oraz pobudza wzrost komórek gruczołowych i nabłonka przewodów oraz uczestniczy w ekspresji receptorów niezbędnych do laktacji w czasie macierzyństwa.

 

Następnie, w ciągu ostatnich sześciu tygodni ciąży, trzeba będzie przyjmować domperydon cztery razy dziennie, kontynuując to tak długo, jak dziecko musi karmić piersią. W zestawie znajduje się pompa pomagająca mężczyznom w karmieniu piersią, ponieważ męskie sutki potrzebują większej stymulacji.

Obecnie całe przedsięwzięcie znajduje się we wczesnej fazie rozwoju, a Marie-Claire Springham, przewiduje, że skutki uboczne dla mężczyzn będą obejmować…. powiększenie piersi. W rzeczywistości piersi mogą urosnąć do rozmiaru miseczki B!

 

– Nie rozumiem, dlaczego pary do tej pory tego nie stosowały. Wydaje się to niezwykłe, ale kobiety używają hormonów, aby zmienić swoje ciało, odkąd opracowano pigułkę antykoncepcyjną – tłumaczy rozmówczyni „Men’s Health”.

– Laktacja samców jest klinicznie możliwa i prowokuje ciekawe pytania na temat tego, co oznacza rodzicielstwo w XXI wieku – dodaje konsultantka ds. laktacji Katherine Fisher.

Zjawisko udanego męskiego karmienia piersią obserwowano w wiarygodny sposób w kilku przypadkach. Kilka lat temu na łamach „Scientific American” – najstarszego amerykańskiego miesięcznika popularnonaukowego w artykule „Strange but True: Males Can Lactate” pisał o tym Nikhil Swaminathan, powołując się na badania prof. Jareda Diamonda – znanego amerykańskiego biologa ewolucyjnego, fizjologa, biogeografa i wykładowcy. Znany on jest jako autor książek o tematyce łączącej antropologię, biologię i historię.

 

 

 

 

 

za: menshealth.co.uk
scientificamerican.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *