Emigracja z kraju ciągle rośnie.

Hits: 80

    Zaklęcia i apele PiS o powrót do Polski nie działają a Polacy masowo wyjeżdżają. Alarmujące dane podał GUS. Na koniec 2016 roku poza granicami Polski przybywało czasowo 2 mln 515 tysięcy mieszkańców naszego kraju czyli o 118 tysięcy więcej niż w 2015. Wtedy poza Polskę zdecydowało się wyjechać. 2 mln 397 tysięcy rodaków. To także o ponad pół miliona więcej niż w 2010 roku, kiedy poza granicami było 2 mln osób.

Emigracja z Polski jest wielkim problemem dla naszego kraju. Wyjeżdżają bowiem zwykle osoby ambitne, zaradne, takie, które chcą coś w życiu osiągnąć. W normalnej gospodarce, w normalnym kraju, doskonale by się odnajdywali i stanowili liderów – w swoich firmach, w pracy, w społecznościach lokalnych. Polska nie ma jednak mechanizmów, które by takie osoby promowały.

Ich wartość jest tym większa, że udało im się wypracować takie cechy mimo niesprzyjającego systemu edukacyjnego. Decyzja o wyjeździe nie jest dla nikogo łatwa, ale zwykle jest to też decyzja jednostronna. Mało kto decyduje się wracać po tym, jak zazna zachodniego sposobu życia, gdzie owszem – pracuje się ciężko – ale za ciężką pracę otrzymuje się godne warunki życia.

Dowodem na to, jak skuteczne są to zachęty jest masowa emigracja ekonomiczna z biednych regionów Polski – niekiedy całe wsie wyjeżdżały do Kanady czy do USA a dzisiaj stoją w większości opustoszałe. W ocenie komentatorów w ciągu ostatnich trzech lat rząd nie zrobił nic, by zachęcić ludzi do powrotu. Zrobił natomiast wiele, by zachęcić ich do wyjazdu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *