Ponad 70 największych firm w UK wzywa do ponownego referendum

Hits: 21

     

Ponad 70 ważnych przedstawicieli brytyjskiego biznesu w liście, który ukazał się dziś w gazecie ‘Sunday Times’, domaga się głosowania, w którym wyborcy mieliby zatwierdzić lub odrzucić warunki Brexitu wynegocjowane z UE przez rząd.

 

Sygnatariusze listu nie mówią wprost o referendum w sprawie warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, chcą jednak, by “ostateczną decyzję” w tej sprawie podjęli wyborcy.

Wśród osób podpisanych pod listem jest m.in. prezes sieci księgarni Waterstones – James Dunt, były prezes sieci sklepów Sainsbury’s – Justin King oraz członkini zarządu sieci sklepów Marks & Spencer i współzałożycielka serwisu podróżniczego Lastminute.com Martha Lane-Fox.

Sygnatariusze listu ostrzegają, że propozycje w sprawie Brexitu, negocjowane obecnie przez rząd brytyjski i Komisję Europejską, wbrew oficjalnym deklaracjom nie pozwolą uniknąć problemów w relacjach handlowych po wyjściu kraju ze Wspólnoty, co ma nastąpić w marcu przyszłego roku. Wskazuje się też na zagrożenia dla handlu, związane ze “ślepym lub destruktywnym Brexitem”.

List ma zapowiadać start kampanii Business for a People’s Vote (ang. biznes na rzecz głosowania), która ma być intensywnie prowadzona w nadchodzących tygodniach.

W ostatnim czasie zarówno zwolennicy Brexitu, jak i jego przeciwnicy nasilili swoje działania, podczas gdy Londyn i Bruksela liczą na zakończenie rozmów do końca bieżącego roku.

Według ostatnich badań przeprowadzonych na Oxford University, każdy młody człowiek w Wielkiej Brytanii straci na Brexicie od 44 do 108 tys. funtów do roku 2050 roku.

Ptemier Wielkiej Brytanii Theresa May wielokrotnie podkreślała, że nie podejmie decyzji o przeprowadzeniu kolejnego referendum. Zdaniem szefowej rządu, taka decyzja byłaby “zdradą dla demokracji”. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *