Posłowie PO ujawnili dokument z pomysłami Chrzanowskiego

Hits: 166

     Wczwartkowe przedpołudnie troje posłów Platformy Obywatelskiej – Cezary Tomczyk, Marta Golbik oraz Jarosław Urbaniak – weszło do Ministerstwa Finansów z kontrolą poselską. Parlamentarzyści pojawili się tam w związku z działalnością byłego szefa KNF Marka Chrzanowskiego. I już są pierwsze efekty tej kontroli.

“Żądamy ujawnienia korespondencji oraz innych dokumentów dotyczących słynnej poprawki” – napisał Cezary Tomczyk na Twitterze. Ta “słynna poprawka” miała oczywiście dotyczyć ułatwienia przejmowania banków.

Po kilku godzinach pojawiły się pierwsze efekty: posłowie uzyskali dostęp do “pierwszego kluczowego dokumentu”, czyli pisma Marka Chrzanowskiego do Ministerstwa Finansów w sprawie priorytetowego “aranżowania przejęć banków” przez KNF. Tomczyk pismu zrobił zdjęcia i pokazał je na Twitterze.

Co w samym piśmie? Dużo pomysłów. “Pragnę ponownie zwrócić uwagę na fakt, że obecne przepisy prawne nie zawierają wystarczająco szerokiego wachlarza środków nadzorczych o charakterze wczesnej interwencji, które pozwoliłyby na skuteczne działania prewencyjne, przeciwdziałające pogarszaniu się niekorzystnej sytuacji finansowej banku lub przyczyniające się do poprawy tej sytuacji” – pisze m.in. Chrzanowski.

Dalej były szef KNF mocno podkreśla potrzebę skierowania na ścieżkę legislacyjną “projektu zmiany przepisów, celem przydania organowi nadzoru kompetencji do stosowania środka nadzoru o charakterze wczesnej interwencji w przedmiocie przymusowego połączenia banków”.

“Procesy łączeniowe banków z silniejszym bankiem, niezależnie od formuły prawnej są w obecnej sytuacji rynkowej i otoczeniu prawnym praktycznie jedyną ścieżką sanacji i sposobem na uniknięcie upadłości w sektorze bankowości spółdzielczej” – podsumowuje.

Pismo zostało zaadresowane do minister Finansów Teresy Czerwińskiej oraz do wiadomości prezesa NBP Adama Glapińskiego i Zdzisława Sokala, prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Przypomnijmy: Marek Chrzanowski chciał jak najszybszego uchwalenia przez Sejm poprawki pozwalającej na przejmowanie banków decyzją tej instytucji. Ujawniono także, że prawnik, który miał z polecenia trafić do Getin Noble Banku, w praktyce miał pracować jako “szpieg” Chrzanowskiego w tej firmie.

 

 

żródło : NATEMAT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *