PRACUJĄCY NA WYSPACH POLACY NIE BĘDĄ MOGLI KONTYNUOWAĆ ZATRUDNIENIA PO BREXICIE!

Hits: 43

     Z brytyjskiego rządu płyną szokujące informacje dotyczące zatrudniania Polaków po Brexicie. Ci, którzy obecnie mają pracę w Wielkiej Brytanii, z dużym prawdopodobieństwem nie będą mogli kontynuować zatrudnienia na obecnie istniejących zasadach. 

 

Informację podaje dziennik The National. Choć brzmi to absurdalnie, to wedle wizji przedstawionej przez Caroline Nokes pracodawcy po Brexicie będą zobowiązani do sprawdzania statusu imigracyjnego swoich pracowników. Jednocześnie Nokes przyznała, że dla pracodawców będzie niemalże niemożliwym przeprowadzenie takiego działania. Tym samym brytyjska minister ds. imigracji postawiła na głowie i skonsternowała wszystkich polityków obecnych podczas przemówienia, ale także miliony imigrantów w samym kraju. 

Po 29 marca przyszłego roku, osoby, którym w 2020 roku minie pięć lat mieszkania na Wyspach, będą mogli zaaplikować o status osoby osiedlonej. Tyle już wiemy. Nokes stwierdziła jednak, że obowiązek sprawdzenia statusu imigracyjnego danego pracownika po 2020 roku ciążyć będzie na pracodawcy. Jednocześnie jednak Nokes przyznała, że nie ma pojęcia, w jaki sposób miałoby to zostać zorganizowane. Sytuacja taka stwarza poważne zagrożenie dla pracujących na Wyspach Polaków, gdyż ten prawniczy absurd najprawdopodobniej uderzy w samych zainteresowanych, a więc pracowników o niejasnym jeszcze statusie imigracyjnym. 

„Miliony obywateli Unii Europejskiej żyło w Wielkiej Brytanii pod tą gigantyczną chmurą niepewności przez ostatnie dwa lata. Dziś minister do spraw emigracji, zamiast rozwiewać wątpliwości, pogorszyła jeszcze sprawę” – skomentował wystąpienie Nokes Sir Ed Davey, polityk Liberalnych Demokratów. 

Litości dla minister nie miała też Yvette Cooper, posłanka Laburzystów. „Albo będziemy mieli system, który w praktyce nie działa, bo pracodawcy nie mogą go zaimplementować, albo też będziemy musieli zaakceptować, że osoby przybywające do nas po 2019 roku otrzymają te same prawa, co obecnie tu żyjący” – stwierdziła Cooper.

Przedstawiciel grupy he Joint Council for the Welfare of Immigrants stwierdził, że to, co zaprezentowała podczas rozmów Caroline Nokes to “kolejny dzień i kolejny przykład na to, że rząd nie posiada ani możliwości, ani też nawet chęci na przeprowadzenie uczciwych i zwyczajnie ludzkich zmian w systemie imigracyjnym Wielkiej Brytanii”. 

Marcin Majchrzak / POLEMI.co.uk
Fot.: Andy Shell / Shutterstock 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *