Służby mundurowe kończą protest

Hits: 14

     W czwartek przez ministra Joachima Brudzińskiego i przedstawicieli społecznych zostało podpisane porozumienie kończące akcję protestacyjną.

Zawarte porozumienie kończy akcję protestacyjną, która trwała w służbach od lipca. Szef MSWiA Joachim Brudziński podkreślił, że wypracowany kompromis musiał pogodzić postulaty funkcjonariuszy i możliwości budżetowe państwa.

W ramach wypracowanej umowy od 1 stycznia 2019 r. funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymają podwyżkę w kwocie 655 zł brutto. Ponadto zapisana jest jeszcze jedna podwyżka – od stycznia 2020 roku o kolejne 500 złotych. Ponadto od 1 lipca 2019 roku funkcjonariusze będą mogli przejść na emeryturę po 25 latach służby, bez wymogu ukończenia 55. roku życia.

Kolejny postulat przedstawicieli związków dotyczył rozliczania tzw. nadgodzin. Zgodnie z zawartym dziś porozumieniem – od 1 lipca 2019 r. zostanie wprowadzona odpłatność w wysokości 100 proc. stawki godzinowej dla wszystkich policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP. Początkowo zastosowany będzie 6-miesięczny okres rozliczania nadgodzin. Kwestia ustalenia okresu rozliczeniowego na kolejne lata będzie przedmiotem dalszego dialogu – informuje w swoim oświadczeniu. MSWiA. Zarówno MSWiA jak i stronie związkowej zależy, aby doświadczeni funkcjonariusze jak najdłużej zostawali w służbie. Dlatego MSWiA zaproponowało, że zostaną przygotowane rozwiązania umożliwiające przyznawanie dodatkowych należności pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy. Dotyczyłoby to osób, które nabyły prawa do emerytury i posiadają co najmniej 25 lat służby – dodaje.

To porozumienie, o jakim nam się nie śniło – podkreślali w rozmowie z RMF FM policyjni związkowcy. I deklarują, że teraz jak najszybciej funkcjonariusze będą wracali do służby. Teraz czas, by wrócić do swoich obowiązków. Funkcjonariusze wszystkich służb są od tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo – dodał Rafał Jankowski, przewodniczący związku zawodowego policjantów.

Przypomnijmy protest policjantów trwał od lipca. Wstępnie policjanci nie wystawiali mandatów za drobne przewinienia. Kolejną odsłoną protestu było branie masowych zwolnień lekarskich . Do protestu w ostatnich dniach przyłączyły się również inne służby mundurowe – funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej.

Jak już wcześniej informowaliśmy w Wielkopolsce na zwolnieniach lekarskich tylko do środy przebywało niemal 3,5 tys. funkcjonariuszy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *