Sporo chrztów w Łodzi bedzie misiało być powtórzonych !

Hits: 213

 

    Do takiej sytuacji doszło w Łodzi. Wiele osób, które brały te sakramenty, będzie musiało je powtórzyć, gdyż kuria zdecydowała, że są one nieważne. Chodzi o osoby, które brały chrzest i bierzmowanie u Braci Mniejszych Miłosierdzia Bożego. Kuria stwierdziła, że księża z zakonu udzielali nieważnych sakramentów. Składa się na to kilka czynników. Przede wszystkim Zakon jest tylko stowarzyszeniem w myśl polskiego prawa. Wspólnota ta prowadzi jedną z kaplic w Łodzi, nie jest ona stowarzyszona w Polskiej Radzie Ekumenicznej.     

 

Chrzest do powtórki

To według kurii jest powodem, że Bracia Mniejsi Miłosierdzia Bożego nie mogą dawać sakramentu chrztu i bierzmowania wiernym. Wszystkie te, które udzielili do tej pory, stały się nieważne i wierni będą musieli je powtórzyć: – Chrzest, który przyjmuje się w kościołach chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej uznawany jest za ważny w Kościele rzymskokatolickim – mówi ks. Paweł Kłys, rzecznik prasowy łódzkiej kurii i dodaje, że takiego prawa Zakon Braci nie posiada.

Przełożony wspólnoty ma zupełnie inne zdanie na ten temat. Ojciec Kazimierz Dorociński twierdzi, że ma takie samo prawo udzielać chrzest czy bierzmowanie, jak inni duchowni w Polsce, gdyż jest tylko jedne wersje sakramentu: – Jesteśmy księżmi, mamy święcenia. A chrzest jest jeden, nie można go powtarzać – podkreśla. Bracia udzielili ponad 150 chrztów i bierzmowań i to tylko w tym roku. Jeżeli ta decyzja dalej będzie podtrzymywana przez kurie, to bardzo wiele osób będzie musiało powtórzyć sakramenty. Wiąże się to nie tylko z poświęceniem czasu, ale również z dodatkowymi kosztami.

PIKIO.PL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *