Wielka Brytania opuści Unię dopiero w 2022 roku

Hits: 38

   O sprawie informuje Standard. Szef negocjatorów Unii Europejskiej, Michel Barnier, zaproponował Wielkiej Brytanii możliwość przedłużenia okresu przejściowego do 2022 roku. Jeśli Zjednoczone Królestwo wyrazi zgodę, będzie to spory plus nie tylko dla polityków, którzy tym samym zyskają więcej czasu na przygotowanie umów dotyczących granic i handlu, ale też dla zwykłych imigrantów, którzy mogliby przez dodatkowy rok przyjeżdżać na Wyspy bez obaw o swój status. 

Zgodnie z opublikowanym w zeszłym tygodniu Withdrawal Agreement, okres przejściowy miałby trwać od 29 marca 2019 do 30 grudnia 2020. Wiadomo jednak, że wypracowanie tego porozumienia kosztowało Theresę May wiele sił i zaplecza politycznego. Po licznych dymisjach w swoim gabinecie premier znalazła się w ogniu krytyki, zarówno ze strony przeciwników Brexitu, jak i jego zwolenników. 

Wydłużenie okresu przejściowego będzie więc wodą na młyn dla tych, którzy uważają, że Wielka Brytania i tak już zbyt długo pozostaje zależna od Unii. Może się jednak okazać dobrym sposobem na ugłaskanie brytyjskiej lewicy, zaś samemu rządowi pozwoli dopracować szczegóły, tak aby kolejne porozumienia mogły wzbudzać mniej kontrowersji. 

Podczas okresu przejściowego Wielka Brytania zmuszona zostanie do dalszego respektowania praw Unii Europejskiej, praw imigrantów z tejże, a także będzie wciąż wpłacać do unijnego skarbca wymagane składki. Pozwoli to jednocześnie uniknąć problemów z granicą w Irlandii, która stała się solą w oku brytyjskiego rządu.

Theresa May wcześniej stwierdziła, że jakiekolwiek „przedłużanie nieuniknionego” nie leży w interesie Wielkiej Brytanii, kilka dni temu pozwoliła sobie jednak na bardziej przychylny komentarz, mówiąc, że „kilka dodatkowych miesięcy może się przydać”. Obecnie toczą się rozmowy w tej sprawie. Poinformujemy o tym niezwłocznie, jeśli do przedłużenia okresu przejściowego faktycznie dojdzie. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *