Wjechał radiowozem w motocyklistów. Sprawa śmiertelnego wypadku wróciła do sądu

Hits: 66

     Przed Sądem Okręgowym w Olsztynie rozpoczęła się sprawa apelacyjna Andrzeja Ch. oskarżonego o spowodowanie wypadku drogowego, w którym zginął jeden motocyklista, a dwaj zostali ranni.

 
Do wypadku z udziałem radiowozu i grupy motocyklistów doszło 20 września 2015 r. na drodze krajowej nr 16 w pobliżu Gietrzwałdu. Na miejscu zginął 41-letni motocyklista z Iławy, a dwaj inni zostali poważnie ranni. O spowodowanie tego wypadku został oskarżony kierujący radiowozem Andrzej Ch.

W ocenie prokuratora policjant nieumyślnie naruszył przepisy o ruchu drogowym. Jadąc służbowym samochodem w kierunku Gietrzwałdu nie dostosował techniki i sposobu jazdy, a także należytej prędkości w związku z intensywnymi opadami deszczu i warunków drogowych (nawierzchnia drogi była nierówna i mokra). Na łuku drogi doprowadził do niekontrolowanego przemieszczenia się radiowozu na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z trzema jadącymi prawidłowo motocyklami.

Andrzej Ch. w trakcie śledztwa i podczas postępowania przed sądem nie przyznał się do winy. Twierdził m.in., że pojazd stracił przyczepność z uwagi na nieprawidłowe ogumienie, tj. na przedniej osi były zamontowane opony letnie, a na tylnej osi opony zimowe. 

 
— Sąd Rejonowy w Olsztynie wyrokiem z dnia 17 kwietnia 2018 r. uznał Andrzeja Ch. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i skazał go za to na karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na dwuletni okres próby. Sąd zobowiązał Andrzeja Ch. także do przeproszenia na piśmie pokrzywdzonych oraz orzekł od oskarżonego na rzecz pokrzywdzonych Dariusza Ż. i Jana Sz. zadośćuczynienie w kwotach po 5 tys. zł. Sąd również orzekł od Andrzeja Ch. na rzecz Moniki T. nawiązkę w wysokości 25 tys. zł oraz zasądził od oskarżonego koszty sądowe — informuje Olgierd Dąbrowski – Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Apelacje od wyroku sądu I instancji złożyli oskarżony i jego obrońca. 14 listopada rozpoczęła się rozprawa apelacyjna Andrzeja Ch. Mimo, że jest to postępowanie odwoławcze sąd II instancji wyjątkowo zgodził się uzupełnić postępowanie dowodowe i tego dnia przesłuchał jednego świadka oraz dwóch biegłych, którzy wcześniej wydali opinię w tej sprawie. 

Obrońca dodatkowo wniósł o przeprowadzenie dowodu z prywatnej opinii rzeczoznawcy z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych (opinię przedłożył na rozprawie). Rozprawa została przerwana do dnia 20 listopada 2018 r. W tym czasie sąd i oskarżyciele zapoznają się ze złożoną opinią.

 
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *