Zdzisław Sokal został powołany do KNF bez zgody premiera.

Hits: 83

    Prawnicy uważają, że akt jest nieważny

Zdzisław Sokal, wokół którego trwa burza związana z oskarżeniem go o lobbowanie w KNF za doprowadzeniem do upadłości Getin Noble Banku, być może pełni swoje stanowisko bezprawnie. Jak pisze “Rzeczpospolita”, Sokal został powołany na przedstawiciela prezydenta w KNF bez zgody ówczesnego premiera, która jest wymagana zgodnie z zapisem w Konstytucji.

 

Andrzej Duda wydał akt powołujący Zdzisława Sokala na swojego przedstawiciela w Komisji Nadzoru Finansowego niedługo po swoim zaprzysiężeniu w 2015 r. Zabrakło jednak wymaganej przez Konstytucję kontrsygnaty ówczesnego premiera, którym była Ewa Kopacz. Ten jest wymagany przez Konstytucję w art. 144 ust. 2:

Akty urzędowe Prezydenta Rzeczypospolitej wymagają dla swojej ważności podpisu Prezesa Rady Ministrów, 
który przez podpisanie aktu ponosi odpowiedzialność przed Sejmem.

Prawnicy, z którymi konsultowała się “Rzeczpospolita” twierdzą, że w związku z brakiem zgody premiera, akt powołujący Sokala do KNF jest nieważny. W związku z tym, że KNF podlega premierowi, jego zgoda na powołanie przedstawiciela prezydenta ma kluczowe znaczenie. Tymczasem Kancelaria Prezydenta, którą gazeta zapytała o tę kwestię, twierdzi, że takie działanie nie jest “konieczne ani praktykowane”, gdyż odbierałoby to prezydentowi jego niezależność.

 

 

 

źródło: businessinsider

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *