Znaleziono 14 zwęglonych ciał. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła już do 25

Hits: 38

     Pożary w Kalifornii nie ustępują. W sobotę poinformowano o tym, że w lesie znaleziono 14 kolejny zwęglonych ciał. Oznacza to, że liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 25. Co więcej, amerykańskie władze informują, że ogień nie wygasa. Oszacowano, że strawił już 40 tysięcy ha terenu Kalifornii.

Pożary w Kalifornii
W sobotę amerykańskie władze poinformowały o znalezieniu kolejnych ofiar. W miejscowości Paradise w północnej Kalifornii znaleziono 14 zwęglonych ciał. W sobotę popołudniu dwa ciała znaleziono również w okolicy Malibu.

Departament Leśnictwa i Walki z Ogniem podaje, że w wyniku pożaru życie straciło już 25 osób. Wcześniej mówiło się o 9 ofiarach śmiertelnych. 35 uznawało się za zaginione. 

Pożary w Kalifornii
Pożar szaleje w Kalifornii od zeszłego piątku, 9 listopada. 

Chodzi o trzy duże pożary, które pustoszą amerykański stan. Najgroźniejszy to Camp Fire, który płonie na północy stanu, około 150 kilometrów od Sacramento. Ogień strawił tam obszar o powierzchni 40 tysięcy hektarów, zniszczył około 6 700 budynków. Camp Fire jest opanowany tylko w 20 proc. i nadal się rozszerza.

Realizuje się najczarniejszy scenariusz.

Obawialiśmy się tego od dawna – mówił szeryf okręgu Butte Kory Honea.
Szybko rozszerza się jeden z dwóch pożarów na południu Kalifornii pod nazwą Woolsey. W ciągu ostatniej doby powiększył się on dwukrotnie do 390 tysięcy hektarów. Ogień zmusił do ewakuacji 250 tysięcy mieszkańców.

Pożar trawi Malibu i Calabasas
W sobotę poinformowano również, że ogień dotarł do bogatych części Kalifornii – Malibu i Calabasas. To nadmorskie miejscowości przy morzu, gdzie mieszkają głównie gwiazdy i celebryci.

Amerykańskie media informują, że wiele z nich była zmuszona do ewakuacji. Wśród nich znaleźli się m.in. członkowie rodziny Kardashianów, Lady Gaga czy Orlando Bloom.

Paradise w ogniu
Największe straty ogień spowodował w miasteczku Paradise, gdzie w sobotę odkryto kolejne ofiary śmiertelne. 
Setki domów zmieniło się tam w popiół. Przy drogach stoją stopione przez ogień samochody. Wiele budynków nadal płonie. Szeryf Honea poinformował, że otrzymał ponad 100 meldunków o osobach zaginionych.

Amerykańskie media podają, że ogień rozprzestrzeniał się tam tak szybko, że ludzie mieli uciekać ‘tak jak stali’. wielu z nich nie udało się jednak uciec przed płomieniami.

Na razie w miejscowości odkryto 14 kolejnych zwęglonych ciało. Służby obawiają się jednak, że statystyki te mogą być jeszcze tragiczniejsze.

Pożary w Kalifornii nie cichną
Departamentu Leśnictwa i Walki z Ogniem informuje, że pożar nadal stanowi ogromne zagrożenie. Rozprzestrzenia się bardzo szybko, ponieważ podsyca go silny wiatr. 

Departament dodaje, że ogień objął już 40 tys. ha całej Kalifornii. Udało się go opanować jedynie w 20 proc. 

Donald Trump o pożarach w Kalifornii
Prezydent Donald Trump we wpisie na Twitterze winą za pożary obarczył władze Kalifornii, które jego zdaniem niewłaściwie zarządzają terenami leśnymi.

Gubernator Kalifornii Gavin Newsom odpowiedział, że w chwili gdy giną ludzie a strażacy walczą z żywiołem, prezydent nie powinien rozpoczynać rozgrywek politycznych.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *