Rząd Theresy May upokorzony w sprawie Brexitu

Hits: 122

  Rząd Theresy May przegrał głosowanie w Izbie Gmin i posłowie uznali, że ministrowie odpowiedzialni za przygotowanie analizy prawnej dotyczącej Brexitu dopuścili się obrazy parlamentu, nie publikując jej pełnej wersji.

Na tydzień przed głosowaniem w sprawie umowy brexitowej z Unią Europejską, Theresa May przegrała kolejną już ważną potyczkę. Została zmuszona do opublikowania pełnej porady prawnej dotyczącej Brexitu po tym, jak posłowie uznali, że jej ministrowie dopuścili się znieważenia Parlamentu.

Decyzja jest historyczna, ponieważ nigdy wcześniej w historii brytyjskiego parlamentaryzmu Izba Gmin nie uznała, że winni takiego przewinienia są członkowie rządu.

Za wnioskiem złożonym przez laburzystów, SNP, inne partie opozycyjne i koalicjanta Torysów w rządzie, partię DUP, głosowało 311 posłów, a przeciw opowiedziało się 293.

Dokument o którym mowa został przygotowany przez prokuratora generalnego Geoffrey’a Coxa i udostępniony rządowym ministrom, ale Izba Gmin otrzymała jedynie 52-strony komentarza, a nie cały tekst.

Cox, podobnie jak sama Theresa May wskazywali, że publikacja całości analizy prawnej nie leży w interesie państwa. Teraz decyzją Parlamentu, “ostateczna i pełna” analiza prawna ma zostać opublikowana w środę 5 grudnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *