Deklaracja przeciwko kościołowi. Ofiara księdza pedofila podnosi głos.

Hits: 41

     74-letni Theo Bruyns, za pośrednictwem swojego adwokata Jana Boone`a, złożył w piątek skargę przeciwko Kościołowi rzymskokatolickiemu, papieżowi i biskupom w Holandii. 

W rozmowie z dziennikarzem liberalnej holenderskiej gazety NRC Theo Bruyns zeznał, że jako jedenastoletni wówczas chłopiec, przez kolejne dwa lata był regularnie gwałcony przez księdza w seminarium Chrystusa Króla w Helmond.

Deklaracja została złożona na ręce prokuratora generalnego i prokuratora okręgowego w Niderlandach Wschodnich w Arnhem. Deklaracja stwierdza, że Kościół spełnia wszystkie wymagania, aby można było uznać go za organizacje przestępczą. „Określając się jako” spadkobiercy „Jezusa i Apostołów Kościół rzymskokatolicki ma prawo zajmować samodzielną pozycję, jeśli chodzi o karanie wykorzystywania seksualnego, lub gwałtu, z wyłączeniem prawa karnego”, mówi deklaracja.

Adwokat J. Boone wskazuje, że Kościół przez całe stulecia ustanowił własne prawo karne, które miało na celu zapobieżenie stosowania prawa precedensowego do duchownych, którzy dopuścili się nadużyć, lub gwałtu na nieletnich.

W 1962 roku ówczesny papież wydał „The Crimen Sollicitations”. Tajny dokument wyraźnie opisywał, że nie wolno było żadnemu duchownemu mówić o przemocy seksualnej i nie wychodzić z tym tematem do władz świeckich. Nie przestrzeganie tegoż regulaminu zagrożone było karą ekskomuniki. Dokument wyraźnie określał, w jaki sposób Kościół powinien prowadzić postępowanie karne przeciwko księżom, którzy popełnili grzechy seksualne „najgorszego rodzaju”. The Crimen Sollicitations obowiązywał zgodnie z deklaracją, aż do 2001 roku.

Theo Bruyns mówi, że doświadczył „katastrofalnego, dguzgocącego, skutku braku podjęcia odpowiednich środków przez papieża, holenderskie władze RCK i holenderskich administratorów”. Prawnik staruszka ma nadzieje, że deklaracja zostanie oceniona przez niekatolików, aby zapobiec „pojawieniu się stronniczości”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *