Dobra zmiana złapana na gigantycznym kłamstwie – Komisja Europejska już się przygląda

Hits: 814

   Rządowy program walki ze smogiem okazuje się być zagrożony. Jego założenia może zablokować Komisja Europejska. Jest on bowiem niezgodny z unijnymi priorytetami w walce ze zmianami klimatu. Rządowy program “Czyste powietrze” koncentruje się na wymianie generujących większość smogu starych pieców węglowych na nowe generacje urządzeń, w znacznej mierze jednak wciąż na takie, które dalej będą opalane paliwami kopalnymi, gazem, a nawet węglem kamiennym. Ten ostatni jest zwłaszcza solą w oku, a wspólnota oczekuje, że kraje członkowskie całkowicie zrezygnują z paliw kopalnych. Przyczyną wpływu Brukseli na rządowy program jest także dosyć poważne wizerunkowe kłamstwo PiS.

Rządzący chwalą się, że to PiS rusza do walki ze smogiem i to on zagwarantował środki na ten cel. Tymczasem, jak w przypadku wartego ponad 20 mld zł programu “Dostępność plus”, tak i tu władza podpisała się pod już wcześniej nam przyznanymi funduszami unijnymi. Z tego właśnie powodu plany Komisji Europejskiej są bardzo istotne, ponieważ od nich zależy finansowanie programu.

W rozmowie z “Gazetą Wyborczą” Piotr Woźny, pełnomocnik premiera Mateusza Morawieckiego ds. programu “Czyste powietrze” przyznał otwarcie, że już w przyszłej perspektywie finansowej Unia Europejska nie zamierza finansować i dotować wymian domowych kotłów na takie, które korzystać będą z paliw kopalnych. Komplikuje to plany, tym bardziej że drugim źródłem finansowania miały być dochody z handlu emisjami CO2, które w myśl Brukseli mają iść na rozwój energetyki odnawialnej, a nie nowe źródła tejże emisji. Przesunięcie ich na nowe piece węglowe wzbudzi nieuchronnie kontrowersje.

Walka ze smogiem jest jednym z dużych społeczno-gospodarczych wyzwań naszego kraju. Z jego powodu umierają co roku tysiące osób, stąd można oczekiwać od rządu wiele, aby ten walki o czyste powietrze nie pozostawił tylko w sferze politycznych deklaracji. To ostatnie zaś wymaga umiejętności skutecznego działania i wykorzystywania sytuacji w Unii na naszą korzyść. To wciąż pozostaje jednak piętą achillesową polskiego rządu.

Źródło: businessinsider.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *