PiS planuje konfiskatę majątków za każde naruszenie prawa i to 10 lat wstecz

Hits: 1371

      Były wicepremier w rządzie PiS Roman Giertych zamieścił na Facebooku mrożącą krew w żyłach  informację, o przyjętym przez rząd projekcie ustawy, która jego zdaniem sankcjonuje możliwość wywłaszczania każdego przedsiębiorcy.

We wpisie zatytułowanym PiSbolszewia dowodzi, że  PiS chce wprowadzić: „konfiskatę majątku przedsiębiorcy za każde naruszenie prawa przez podmiot zbiorowy np. spółkę. Do wykazania naruszenia prawa nie jest wymagane skazanie kogokolwiek za przestępstwo (art.5.3 projektu). Konfiskatę orzeka sąd na wniosek prokuratora również w tym przypadku, gdy przedsiębiorca uzyskał nieświadomie korzyść majątkową z przestępczego działania innego podmiotu (art.9).

Na dodatek pracownicy przedsiębiorcy, którzy doniosą na swoją firmę np. na „niezachowanie należytej staranności” (art.12 pkt.3) podlegają ochronie przed zwolnieniem i mogą uzyskać odszkodowanie od firmy do 1 mln złotych. Prokuratura może już w czasie postępowania wprowadzić ze skutkiem natychmiastowym zarząd przymusowy. Po wprowadzeniu zarządu dopiero sąd zatwierdza decyzję prokuratora. Prokurator może również bez zatwierdzenia przez sąd orzec zakaz zawierania umów, zakaz obciążania majątku, zakaz prowadzenia działalności i wstrzymać dotację lub subwencję. (Art.52)

Uwaga!!! – alarmuje Giertych w swoim wpisie: „Ustawie podlegają partie polityczne!!!!(art.2)”

Podkreśla: „Ustawa dotyczy również czynów popełnionych 10 lat przed jej wejściem w życie!!!(art.30)”.

Wejście w życie tej ustawy oznacza koniec prywatnej własności w Polsce. Cały majątek może być w każdej chwili zabrany przez państwo. I to bez udziału sądu – podkreśla Roman Giertych.

Jak może działać ustawa o odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych w odniesieniu do przedsiębiorców? – pyta ponadto były wicepremier w rządzie PiS.

Na poparcie swojej interpretacji  ustanawianych przepisów, Giertych podaje konkretne przykłady.

Pisze np. o rolniku kupującym tanie ziarno od osoby, która wyprodukowała je na ziemi oficjalnie przeznaczonej na inne cele i dlatego ta osoba otrzymywała wyższe dotacje. Rolnik nie wie o tej praktyce sprzedawcy. Dowiaduje się o tym jednak pracownik sezonowy tego rolnika. Zwraca się do prokuratury i zostaje „sygnalistą”. Prokuratura sprawdza, że rolnik należy do miejscowego koła PSL. W tej sytuacji sygnalizacja jest traktowana bardzo serio i prokuratura uznaje, że rolnik nie dochował „należytej ostrożności” w relacjach z podmiotem trzecim i uzyskał z tego tytułu korzyść w postaci różnicy pomiędzy ceną rynkową ziarna, a tym tańszym. Prokuratura wprowadza zarząd komisaryczny do gospodarstwa rolnika. Na zarządcę wyznacza kogoś bardziej poprawnego politycznie. Zarządca zajmuje wszystkie konta rolnika oraz przejmuje dotacje, pracowników, księgowość etc. Po kilku tygodniach sąd ma zatwierdzić decyzję prokuratury. Prokurator na mocy zmienionego w tym tygodniu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości zwraca się do nowego prezesa Sądu o wskazanie „właściwego” sędziego. Prezes wyznacza nowo wybranego przez KRS sędziego. Sędzia akceptuje wniosek prokuratora. Rolnik nie ma dostępu do pieniędzy z przedsiębiorstwa i nie stać go na żadną realną obronę prawną. Po dwóch latach, gdy jest już bankrutem, sąd akceptuje karę za naruszenie ustawy i konfiskuje mu gospodarstwo, które jest sprzedawane przez zarządcę. Gospodarstwo kupuje znajomy zarządcy. Na rolnika jest nałożona grzywna. Z majątku rolnika sąd ponadto nakazuje zapłacić 200 000 złotych sygnaliście. I sprawa jest skończona.

https://twitter.com/alebaziazi/status/1082932894803345408

Giertych dowodzi, że podobnie może być z właścicielem warsztatu samochodowego, który okazyjnie  kupił tanie części i każdej innej firmy, która bez złych intencji zrobiła taki czy inny „dobry” interes.

Pod wpisem kłębi się od komentarzy. Ich najlepszą sumą jest pełen goryczy wpis Marii Onyszkiewicz: A świstak sobie siedzi i sreberka zwija; Siedźcie dalej cicho i głosujcie na PiS…40 % poparcia w sondażach i lęk przed utratą 500+.

/p/

Źródło: Facebook

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *