WIELKA BRYTANIA – Rekordowe mrozy na wyspach

Hits: 4554

     Jak podaje The Telegraph, Wielka Brytania minionej nocy odnotowała rekordowo niską temperaturę. Mróz był w całym kraju jednakże to Braemar w Aberdeenshire i Loch Glascarnoch było najzimniejszym miejscem, a termometry wskazały tam aż -13 stopni Celsjusza. 

Rekordy zimna w sezonie zimowym 2018/2019 padły również w innych regionach kraju. W Sennybridge w Walii było -9,3 stopnia, w Katesbridge w Irlandii Północnej temperatura spadła do -8,2 stopni, a w Redesdale Camp w Anglii zarejestrowano -10,5 stopnia Celsjusza. 

Padający śnieg i duży mróz doprowadziły do wydania przez Met Offcie ostrzeżenia przed lodem, śniegiem i mgłą na czwartek i piątek. Synoptyk Mark Wilson powiedział, że tak niskie temperatury utrzymają się przynajmniej do końca weekendu. Najzimniej będzie w Szkocji, nieco cieplej w pozostałych częściach kraju. 

Wczoraj intensywne opady śniegu doprowadziły do totalnego paraliżu podróżnego. Lotnisko w Manchesterze i Liverpoolu musiało odwoływać loty, były też bardzo duże opóźnienia. Dziś horror przeżywają koleje – 21 usług zostało odwołanych lub zmienionych, z powodu oblodzonych szyn i śniegu na trakcjach. 

Mark Wilson z Met Offcie podkreśla, że jeszcze dziś po południu i wieczorem środkowa Anglia i Walia będzie borykać się z intensywnymi opadami śniegu. Może spaść nawet do 10 cm białego puchu. W całym kraju należy zachowywać czujność na drogach, które w wielu miejscach mogą być oblodzone. 

W Londynie i na południu Anglii zalega gęsta mgła, która spowodowała dziś wiele opóźnień na lotnisku Londyn Stansted. Zarówno wczoraj, jak i dziś wiele szkół z powodu fatalnych warunków pogodowych pozostaje zamkniętych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *