Holandia nie przyjmie bojowników Państwa Islamskiego

Hits: 9

      Szef holenderskiej dyplomacji Stef Blok poinformował, że Holandia nie zamierza przyjąć z powrotem bojowników tzw. Państwa Islamskiego, mimo że prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wezwał do tego kraje europejskie.

– Holandia nie przyjmie żadnych bojowników Państwa Islamskiego. Komentarze prezydenta nie doprowadzą do żadnych zmian naszego stanowiska – oświadczył Blok podczas poniedziałkowego spotkania liderów Unii Europejskiej w Brukseli.

Dodał, że bojownicy nie zostaną też przekazani władzom Iraku, ponieważ w kraju tym istnieje kara śmierci. – Holandia będzie współpracować z tym państwem jedynie wtedy, gdy zniesie karę śmierci – stwierdził szef MSZ.

W weekend Trump napisał na Twitterze, że europejskie władze powinny “stanąć na wysokości zadania” i przyjąć podejrzanych. – Kalifat jest gotowy do upadku – oznajmił.

Kurdyjskie Siły Demokratyczne przetrzymują w tej chwili około 900 zagranicznych bojowników tzw. Państwa Islamskiego, a także ok. 700 kobiet i 1,5 tys. dzieci. Francja i Niemcy, tak samo jak Holandia, są niechętne przyjmowaniu tych osób w swoim kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *