Włodzimierz Cimoszewicz – Ciężkie oskarżenia pod adresem Kaczyńskiego

Hits: 6866

     Były premier Włodzimierz Cimoszewicz od zawsze miał złe zdanie o Jarosławie Kaczyńskim. W wywiadzie dla “Gazety Wyborczej” wysuwa poważne oskarżenia pod adresem braci Kaczyńskich. Jakie? Mówi o nieuczciwości i korupcji w czasach Porozumienia Centrum.

Byłem od początku jak najgorszego zdania o braciach Kaczyńskich – mówi w rozmowie z “Gazetą Wyborczą” były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Jak ujawnia, otoczenie Lecha i Jarosława Kaczyńskich, w czasach Porozumienia Centrum które tworzyli, donosiło o nieuczciwości i korupcji. –Z ich otoczenia docierały do mnie doniesienia o nieuczciwości i skłonności do korupcji już w czasach Porozumienia Centrum. Nie chodzi tylko o aferę Art-B. Dyrektorzy zakładów, którzy po 1989 r. zachowali stanowiska, mówili, że w rozmowach w cztery oczy wysłannicy PC domagali się od nich dużych pieniędzy, jeśli chcą, żeby ich zostawić w spokoju. I oni płacili – mówi Włodzimierz Cimoszewicz.

Jak dodaje, on sam wiedział o tym wszystkim ale nie mógł przekazać informacji dalej.– Ludzie, którzy mi to mówili, po prostu się bali – mówi. Jak dodaje, gdy w 1993 r. Porozumienie Centrum Przegrało wybory, bo otaczała je “aura nieuczciwości i przekupności”. – Później w miejsce PC ci ludzie wyczarowali PiS – partię, której nazwa była zaprzeczeniem społecznego wyobrażenia o tym środowisku politycznym – opowiada Cimoszewicz.

Były premier może mieć na myśli informacje znalezione w opublikowanych 10 lat temu przez PAP dokumentach z “szafy Lesiaka”. Notatka UOP sugerowała niejasne powiązania braci Kaczyńskich i Porozumienia Centrum. Według notatki “populistyczne hasło dekomunizacji jest jedynie pragmatyczną drogą do objęcia władzy”. Zdaniem autorów notatki, elita partii, jako grupa ludzi cynicznych i skorumpowanych zagrażała stabilizacji w kraju, a jako ewentualna siła rządząca w Polsce doprowadziłaby do dalszego rozkładu i tak słabych w dobie transformacji ustrojowej struktur państwa. 

Porozumienie Centrum powstało w maju 1990 roku i zrzeszało polityków, skupionych wokół Lecha i Jarosława Kaczyńskich. Formalnie partia zniknęła w 2002 roku, jednak jej realny rozpad nastąpił rok wcześniej, gdy powstało Prawo i Sprawiedliwość.

Autor: MLT, Gazeta Wyborcza

1 thought on “Włodzimierz Cimoszewicz – Ciężkie oskarżenia pod adresem Kaczyńskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *