Nie przegapcie tych dat!

Hits: 35

     Waloryzacja, zwrot podatku, trzynastki, zmiany w PIT – emerytów w tym roku czeka naprawdę dużo zmian. By w tym wszystkim się nie pogubić, publikujemy ściągawkę. Wystarczy wyciąć, zachować i pilnować terminów dodatkowych wypłat! Ale uwaga! Niektóre ze zmian dotyczą tylko część emerytów.

• Marzec – waloryzacja

Dostaniesz co najmniej 70 zł brutto

ZUS wypłaca emerytury 1, 5, 6, 10,15,20 i 25 dnia każdego miesiąca. Jeśli więc jeszcze nie dostałeś świadczenia po waloryzacji, wkrótce je dostaniesz. Ile wyniesie podwyżka? Dla osób, z emeryturą do 2500 zł brutto podwyżka wyniesie 70 zł brutto (czyli 56 zł na rękę). Wyjątkiem są osoby ze świadczeniami poniżej emerytury minimalnej (poniżej 878 zł na rękę czyli 1029,80 brutto). W ich przypadku świadczenia mają rosną o 2,86 proc. Podobnie jak emerytury powyżej 2500 zł brutto (2096 zł na rękę).

• Marzec – zwrot PIT 

Dostaniesz jednorazowo nawet 111 zł

Osoby z najniższymi świadczeniami emeryturami, wraz z marcową waloryzacją otrzymują zwrot nadpłaconego podatku dochodowego. O jakie kwoty chodzi? Osoba z minimalną emeryturą (do końca lutego wynosiła 1029,80 zł brutto) dostanie 111 zł zwrotu.

• Marzec/kwiecień – matczyna emerytura 

Dostaniesz 1100 zł brutto

Od 1 marca mamy, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci i nie wypracowały emerytury (lub dostają mniej niż 1100 zł brutto) mogą składać w ZUS lub KRUS (jeśli były tam ubezpieczone) wnioski o rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Pierwsze decyzje już są wydawane. Ale uwaga! ZUS i KRUS mają 30 dni na rozpatrzenie wniosków. W bardziej skomplikowanych sytuacjach decyzja może być wydana nawet w 60 dni.

• Maj – trzynastka 

Dostaniesz jednorazowo 1100 zł brutto

To nowe, jednorazowe świadczenie. Nie trzeba będzie składać wniosków by je dostać, bo będzie ono przyznawane automatycznie wszystkim osobom, którym ZUS, KRUS i kasy mundurowe wypłacają świadczenia. Będą takie same dla wszystkich i wyniosą 1100 zł brutto czyli ok.900 zł na rękę (zasady przyznawania trzynastek szczegółowo wyjaśniamy na stronie obok).

• Październik – niższy PIT

Dostaniesz co najmniej 10 zł 

Premier już zapowiedział obniżenie podatku PIT z 18 do 17 proc. skorzystają na tym nie tylko pracujący, ale także emeryci i renciści, bo od świadczeń także potrącany jest podatek. Ile na zmianie będzie można zyskać? Osobie z najniższą emeryturą (czyli 935 zł na rękę) zostanie w kieszeni 10 zł, przy średniej emeryturze czyli ok. 2100 zł – 30 zł. 

Zmiany w podatkach mają obowiązywać od października, czyli już w tym miesiącu seniorzy powinni odczuć je w portfelach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *