Sprzedawcy i hurtownicy ostrzegają, że po 20 maja 2019 r. sprzedaż papierosów może stać się nielegalna. USTAWA SIE SPÓŹNIA

Hits: 144

      Po tym terminie bowiem, każda paczka, a także każde opakowanie zbiorcze zawierające wyroby tytoniowe wprowadzane do obrotu na terenie Unii Europejskiej, muszą być zarejestrowane w systemie śledzenia wyrobów tytoniowych Track&Trace. W Polsce wciąż brakuje odpowiednich przepisów.

Jak wskazuje Polska Izba Handlu, 4 marca 2019 w Ministerstwie Finansów odbyło się spotkanie dotyczące systemu śledzenia wyrobów tytoniowych Track&Trace.

– Na chwilę obecną projekt ustawy regulującej funkcjonowanie tego systemu jeszcze nie wszedł pod obrady Senatu. Najwcześniejszy możliwy termin to 20 marca. Następnie prezydent będzie miał 21 dni na złożenie podpisu. Dopiero po podpisaniu przez prezydenta i publikacji ustawy w dzienniku ustaw Ministerstwo Finansów rozpocznie prace nad rozporządzeniem wyznaczającym krajowego emitenta kodów (PWPW).

Wprowadzenie systemu Track&Trace nakłada na Polskę unijna dyrektywa 2014/40. Komisja Europejska chce w ten sposób wyeliminować z obrotu nielegalne wyroby tytoniowe. System wymaga rejestracji producentów, linii produkcyjnych, importerów, dystrybutorów, punktów detalicznych i śledzenia produktów przez wszystkie podmioty uczestniczące w obrocie do ostatniego dystrybutora przed pierwszym punktem detalicznym – czyli sklepem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *