ULTIMATUM DLA WIELKIEJ BRYTANII OD UNII EUROPEJSKIEJ! OSTATNIE 48 GODZIN NA PODJĘCIE DECYZJI

Hits: 11

     Jak podaje BBC, Wielka Brytania otrzymała od Unii Europejskiej termin ostateczny na wyjście z impasu. Wspólnota nie zamierza dłużej czekać i dała rządowi Theresy May 48 godzin na przedstawienie nowej propozycji rozwiązania Brexitu. 

Jeśli do północy w piątek przedstawiony zostanie pomysł, który będzie nadawał się do zaakceptowania, to ze swojej strony Unia obiecuje pracować dzień i noc, by wyłamać się z impasu i postanowić coś w związku z irlandzkim backstopem. 

Backstop to po prostu termin określający okres ochronny dla braku granicy między Irlandią Północną a Republiką Irlandii. Podczas negocjacji w sprawie umowy Brexitowej, oprócz praw imigrantów, była i wciąż jest to jedna z najbardziej martwiących kwestii. 

Oznacza on, że albo cała Wielka Brytania pozostaje w jakiś sposób w unii celnej (co wyklucza zawieranie umów handlowych z państwami trzecimi), albo tylko Irlandia Północna pozostanie w unii celnej, co z kolei zagraża integralności Zjednoczonego Królestwa. 

Innym rozwiązaniem byłaby tzw. „twarda granica”, na co nie zgadzają się ani obie Irlandie, czego nie chce także Wielka Brytania, bo to podważyłoby wszystko, na co ciężko pracowano w ramach Porozumienia Wielkopiątkowego (Good Friday Agreement).

Na przyszły worek zaplanowano głosowanie w brytyjskim parlamencie. Pierwsze odbyło się w styczniu. Właściwie Wielka Brytania nie ma za wielu opcji. Skoro odrzucony został plan Theresy May, teraz trzeba podjąć decyzję, czy wyjść z Unii bez umowy, czy przedłużyć proces Brexitu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *